Je možné naučit se optimismu?

Sklouzáváte k černým myšlenkám? I s těmi se dá zatočit. Stačí jen trochu potrénovat vaši mysl.

Foto: Shutterstock

Kdo se pořád usmívá, je neupřímný, říkává se. Berete to i vy jako dogma, podle něhož je možné lidi třídit na upřímné a falešné? Lidé, jež mají na tváři stále úsměv, nemusí lhát vám ani sami sobě. Zkrátka se rozhodli, že budou mít dobrou náladu. Je vůbec možné se pozitivní myšlení naučit a vytrénovat ho stejně jednoduše (velké uvozovky!) jako břišní svaly nebo zadek? 

Podle řady psychologů je optimismus jednoduše rozhodnutím a nemusí přímo souviset s okolnostmi, jež nás v danou chvíli obklopují. Když se podíváte na lidi ve svém okolí, míra spokojenosti každého z nich se většinou neodvíjí od ničeho, co byste mohli objektivně měřit. Optimismus je definován jako naděje, víra v lepší zítřky, snaha najít to hezké i ve složitých chvílích. Což opravdu zní spíše jako zvyk než vrozený set vlastností. 

Problémy jednoho ale nelze hodnotit dle měřítek druhého. Vaše pocity není možné přenášet do kontextu života někoho jiného a naopak. Vy jste vy a vaše potíže jsou středobodem vašeho vesmíru. Období koronaviru nám navíc velmi jasně ukazuje, jak rozdílné mohou naše problémy být v jednu a tu stejnou chvíli, záleží na okolnostech. Období, které je těžké pro všechny z nás, někdo prožívá hůře, někdo lépe. Kromě zcela objektivních důvodů na to má vliv i naše vnitřní rozpoložení. 

K někomu přichází optimismus snáz, někomu je zase bližší poloha opačná. Může to být i vrozené. Pokud víte, že veselost zkrátka nemáte přirozeně v krvi, nic ještě nemusí být ztraceno. Na řadu přichází trénink, jímž se lze optimismus naučit. 

Podle vědecké studie provedené na Queen Mary University of London v roce 2020, jejímiž subjekty bylo 2800 jednovaječných a dvojvaječných dvojčat, je totiž optimismus z 50 % vrozený a z 50 % závisí na vás. Což není vůbec zlé. Pořád máte spoustu prostoru pro vlastní iniciativu. Optimismus je tedy výsledkem vašeho vnitřního života spíše než vnějšího. 

Jak si tedy můžete nalít trochu více optimismu do žil? 

Soustřeďte se na to, co máte

Abyste neviděli sklenici napůl prázdnou, zkuste se pokaždé, když vás přepadne špatná nálada, na chvíli zastavit a projít si v hlavě všechno, za co jste vděční a co vám dělá radost. Hezké vzpomínky nebo věci, na které se těšíte a vše, co se vám kdy povedlo. 

Nechte věci plynout

Lehko se to řekne, hůře se to dělá. Nedohledávat ke všemu ihned odpověď a netrápit se budoucností, je hodně složitá disciplína. Ale je to také jediný způsob, jak dosáhnout klidu a spokojenosti. Nechte věci plynout. Vše bude tak, jak má být. 

Pozitivní afirmace

Co na sobě nebo svém životě máte rádi? Sepište si seznam všeho, co vás napadne a ve chvílích slabosti se na něj znovu podívejte. A nezapomeňte si vše jednou za čas zopakovat nahlas. Když uslyšíte, jak slova vychází z vašich vlastních úst, uvidíte, že se stanou zázraky. Protože to, co říkáte sami sobě, se velmi rychle promění v realitu.

Myslete na ostatní 

S rozmachem hnutí „self-care“ souvisel i další fenomén. Přespřílišné soustředění se jen na sebe. Člověk je ale společenský tvor. Až na výjimky nám způsobuje daleko větší radost dávání než přijímání. Myslete na ostatní a dělejte něco pro druhé. Je to ten nejlepší způsob, jak si nalít pozitivní energii do života. 

V jednotě s přírodou

Taková procházka v přírodě dokáže pomoci s nejedním trápením. Cítit jednou za čas blízkost a sounáležitost s přírodou je pro nás stále důležité, i když se většina z nás považuje spíše za městské tvory. Až vás přepadne splín, jděte do lesa, na louku nebo do parku a pořádně se dívejte kolem sebe. Žádná upozornění, pípání ani zprávy. Jen vy a zeleň. 

Choose positivity

Že je negativita všude kolem nás a není před ní úniku? To je možná pravda, ale vždycky máme možnost volby. Nezapnout si zprávy, nepustit si další detektivní seriál, nevidět se s onou negativní kamarádkou. Udělejte kroky k tomu, abyste nebyli negativními vjemy obklopení více, než je nezbytně nutné. Pusťte si komedii, přečtěte si knihu, jejíž děj třeba není zrovna hoden literární ceny, ale zasmějete se u ní. 

Čtěte dál