Jaký je ideální věkový rozdíl mezi partnery?

Na věku nezáleží... Kolikrát jste to už slyšeli? Máme pro vás (bohužel) špatnou zprávu. Není to docela pravda.

Foto: Shutterstock

Podle výzkumů záleží i na tomto čísle. Konkrétně na věkovém rozdílu mezi vámi a vaším partnerem. Jaký je tedy ideální rozdíl na fungování šťastného vztahu?

4 roky a dost!

Při hledání partnera si jen málokdo vybírá druhou polovičku podle věku. Řekněme si upřímně, je tu více jiných aspektů, které bereme při seznamování v úvahu - vzhled, charisma, finanční situace (ano, můžeme se ohánět emancipací, samostatností, ale prostě ženy stále touží po jakýchsi jistotách od muže ...).

Jenže podle odborníků, by nás měl zajímat i věk. Podle nich má totiž věkový rozdíl významný vliv i na samotné manželství. Výzkumy hovoří jasnou rečí - ideální vztahy jsou ty, ve kterých je muž starší od ženy maximálně o čtyři roky. Tyto páry tak mají největší šance dočkat se pohádkového "žili spolu šťastně až do smrti ..." Ale jakmile je rozdíl vyšší, stoupá i pravděpodobnost rozvodu. U párů s desetiletým věkovým rozdílem je prý až 39% šance na neúspěšné manželství, přičemž dvojice s dvacetiletým rozdílem dosáhly až 95%!

Čím větší rozdíl, tím větší problémy

Říká se, že muži dozrávají později než ženy. Tento fakt si ověřila už asi každá žena. Proto jsou právě čtyři roky ideálním rozdílem, kdy se obě pohlaví dokáží "naladit" na jednu vlnu. Muži se s mladšími ženami cítí také mladší, vitálnější a hlavně mužně, zároveň ženy pociťují přesně tu jistotu, kterou potřebují u silnějšího pohlaví mít.

Co když je ale žena starší než její partner? Dnes to sice není žádnou výjimkou, právě naopak. Vždyť už jen při pohledu na několik párů ze showbyznysu vidíme, že tento model je běžnou záležitostí. Ale odborníci v tom mají jasno - vztahu to velmi neprospívá. Muži, kteří dokonce vyhledávají starší partnerky, mají většinou problémy s egem. Potřebují si dokázat, že jsou schopni konkurovat starším mužům. To však platí jen u těch, kterým je pod 30 let. Jakmile se dostanou do skupiny třicátníků, otočí list, a začnou hledat mladší ženy, s nimiž by chtěli zakládat rodiny. Proto stojí za zvážení, zda chcete nejlepší léta života promrhat s mladším partnerem.

Nezkusíš, nezjistíš

Zlaté pravidlo, které platí vždy. Protože existují výjimky, na které jsou i statistiky krátké. Takže máte vztah s mnohem starším, či naopak mladším mužem? No a co! Konec-konců, proč byste vy nemohli patřit mezi ty výjimky?

Čtěte dál