Jakub Patka: Velmi bych si přál, abychom byli náročnější

Přinášíme vám první veřejný rozhovor s talentovaným návrhářem Jakubem Patkou, který zastupuje svou značku JAKUBPATKA. Na jeho kolekci se můžeme těšit v rámci nadcházejícího Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku. Co od kolekce můžeme očekávat, jak ho poznamenaly události tohoto roku a jaký je jeho pohled na budoucnost módního průmyslu?

Foto: archiv Jakub Patka

Jakým způsobem vás poznamenaly letošní světové události - myslíte si, že vás to přimělo přemýšlet jinak, změnit koncept, nebo vám to třeba naopak dodalo více kreativity?

"Koronakrize" mě zasáhla takříkajíc na dvou úrovních, na té jedné byl proces vyřizování si pracovní stáže a na té druhé tvorba autorské kolekce v rámci vlastní značky, přičemž jsem se musel na pozadí toho všeho vrátit na Slovensko. V rámci pracovní stáže momentálně působím v domě Nehera v Bratislavě, za což jsem velmi vděčný. Co se týče mé vlastní kolekce FW20, i mě, stejně jako pravděpodobně většinu z nás, zastihly pocity nejistoty, které se však postupně vykrystalizovaly a období posunutých deadlinů a nově vzniklé možnosti prodloužení pracovních postupů jsem využil na přehodnocení a lepší pochopení toho, jaké nároky bych měl na sebe a svou tvorbu klást, což je pro mě jako designéra skutečně důležité, a seřadil jsem si i priority týkající se její výsledné prezentace. V konečném důsledku jsem věnoval více času koncepčním záležitostem, tvorbě, dolaďování detailů a zároveň si lépe definoval pozici sebe a směřování mé začínající značky.

Foto: archiv Instagramu @jakubpatka

Vaše předchozí kolekce na MBPFW byla novým dechem pro unisexový smart casual s akcentací na funkčnost. Transparentní kostýmy byly moderní parafrází klasiky, crop topy a pánská sukně odkazovali na „novou” maskulinitu, a printové detaily sítí, které jste následně ještě uskromnil a zjednodušil, se staly vaší poznávací značkou. Kladete velký důraz na dokonalou krejčovinu, technickou funkčnost a relativně strohý minimalismus. Co vás přimělo vybrat si zrovna tuto kombinaci v rámci vaší tvorby?

Nemyslím si, že by se dalo říci, že jsem si tuto kombinaci nějakým způsobem vybral. Všechny zmíněné elementy organicky vyplývají z toho, co mě na oděvním designu zajímá jako takovém. Poopravil bych trochu i definici "unisexový smart casual", neboť ve své tvorbě nepracuji s konceptem unisex. Jde spíše o - a právě to je i hlavním předmětem mého zájmu - Menswear v jeho klasické podobě. Přičemž však zacházím s nuancemi, zkoumám jeho hranice a také přesahy do současnosti. Vycházím z klasických pánských střihů (ne z amormfních unisexových), zajímají mě jejich subtilní přeměny v čase, jejich výrazovost, která je pro mě velmi silným elementem. Baví mě je poté ohýbat různými směry, hledat jim nové, současné významy a ano, také s ohledem na jisté přehodnocení maskulinity respektive femininity - své looky prezentuji na mužích i na ženách - ale nikdy se nejedná o unisex. Jde o Menswear a jeho adaptaci ať nositelem nebo nositelkou. K Menswear se, alespoň pro mne, silně váže právě krejčovina. Tu aktualizuji důrazem na funkčnost, protože tak, jak se mění naše každodenní podmínky, tak by se jim měl přizpůsobovat i oděv. K tomu navíc stále více přidávám dekor, se kterým typicky pracuji jako s gestem, čímž se snažím odklonit od jeho pojetí jako jakési aditivní složky.

Foto: archiv Instagramu @jakubpatka

Na co se můžeme těšit v rámci vaší přehlídky na MBPFW (tj. jaký bude koncept vaší nové kolekce)?

Má aktuální kolekce FW20 formálně vychází z již výše uvedených aspektů. Zachovávám si svůj typický rukopis, ale kategorii funkčnosti prozkoumávám ještě intenzivněji. Tematicky se odrážím od každodenní reality pracovní třídy v kontextu post-socialistického uspořádání, z jehož kulturního pozadí, z elementů, které jí daly dnešní podobu. V rámci toho se dívám především na průniky Menswear a jeho tvárnosti právě ve vztahu k běžnému nositeli / nositelce. Obecně bude prezentovaná kolekce umocněním mého oděvního názoru.

Na které přehlídky svých kolegů se těšíte vy?

Rád se podívám na Danielu Peškovou, Zoltána Tótha a studenty UMPRUM. 

Celý svět se pomalu vzpamatovává z důsledků pandemie. Jakým směrem si myslíte, že bychom mohli přispět v rámci módy, a posunout MBPFW, my?

Velmi bych si přál, abychom byli náročnější, nenechali se zaslepit samozvanými osobnostmi a o věcech uvažovali komplexněji, koncepčněji a především sebekriticky. 

Čtěte dál