Jaké televizní seriály doporučuje Kamila Zlatušková, šéfka festivalu Serial Killer?

Díky Kamile Zlatuškové a festivalu Serial Killer se Brno každý rok na podzim proměňuje v místo, kde najdete ty nejnovější, nejlepší a nejzajímavější seriály z celé Evropy. Prozradila nám nejen to, co české seriálové tvorbě zatím chybí, ale i své televizní favority. Kamilu Zlatuškovou jsme zpovídali v rámci projektu 25 žen, kterým oslavujeme 25. výročí uvedení časopisu Harper’s Bazaar na náš trh.

Foto: Matúš Tóth

„Seriály u nás často řeší jen jednu otázku, a to kdo je vrah,“ říká Kamila Zlatušková, kterou nedostatek invence na českých obrazovkách inspiroval k založení mezinárodního festivalu TV a web seriálů Serial Killer, který se letos koná již počtvrté.

„Stále mě dráždí to zpoždění deset až patnáct let, které tady v televizní tvorbě proti Západu máme. Není to přitom problém publika, nemám pocit, že by u nás bylo méně náročnější, či dokonce hloupější než kdekoli jinde. Spíše jde o zvyk, přirovnávám to k dvojí kvalitě potravin. Když máte v obchodě stále to stejné a nekvalitní zboží a nemáte srovnání, za chvíli vás ani nenapadne, že byste mohli mít něco lepšího. I proto se letos po Dánsku, Norsku a Velké Británii zaměřujeme na belgickou tvorbu, abychom dokázali, že i v podobně velké zemi s téměř totožnými rozpočty se dají dělat atraktivní, kvalitní a originální věci,“ vysvětluje.

Brno se tak díky ní pomalu stává seriálovým centrem střední a východní Evropy, kam si nákupčí jezdí pro kurátorovaný výběr z evropské tvorby a tvůrci pro inspiraci. Kromě toho zakládá v Brně Televizní institut, který bude sloužit jako škola pro budoucí televizní tvůrce i kreativní hub otevřený světu.

3 seriálové tipy Kamily Zlatuškové:

Jako svého domácího favorita letošního ročníku jmenuje ředitelka festivalu seriál České televize Podezření, který se bude distribuovat i v zahraničí. „Je stále rarita, že by se seriál z východní Evropy dostal do světové distribuce,“ připomíná. Doporučuje i srbský seriál Porodica (Rodina) o Slobodanu Miloševićovi, který v zemi svého vzniku vzbudil rozporuplné reakce, či dánský seriál The Investigation, který zpracovává skutečný případ novinářky Kim Wall, kterou ve své ponorce zavraždil vynálezce Peter Madsen. 

Čtěte dál