Jaká je vaše oblíbená barva?

Modrá? Zelená? Červená? Drahokamy v nejrůznějších odstínech jsou stále oblíbenější. Poradíme, jak vybrat ten správný.

Bílý diamant je stále králem klenotnic. Na paty mu ale šlapou barevné draho- kamy, po kterých sahají dámy z celého světa stále častěji. Možná za to může i zásnubní prsten s modrým safírem, který dostala od prince Williama Kate, tehdy ještě Middletonová. „Nejvíce žádaná je z barevných kamenů právě modrá,“ potvrzuje zakladatel značky ALO Diamonds Alojz Ryšavý, když se s ním potkáváme v jeho ateliéru v pražských Holešovicích. „Poptávka po barevných kamenech v poslední době neustále roste, množství těch kvalitních klesá a s tím jde nahoru jejich cena. Lidé se jich již přestali bát, jsou informovanější, chtějí něco jiného,“ vysvětluje.

Náhrdelník Fantasy Dream s rubínem o váze téměř deset karátů.

Foto: archiv ALO Diamonds

Stejně jako v případě bílých diamantů i u barevných kamenů záleží při výběru hned na několika kritériích. Tím prvním je samozřejmě jejich odstín. „Barva by neměla být ani příliš tmavá, ani příliš světlá. Pokud je safír hodně tmavý, může jeho barva jít až do černa a takový kámen není ideální. Totéž platí pro rubíny, jejichž barva by měla připomínat barvu krve,“ podotýká klenotník Ryšavý a jedním dechem dodává, že stejně jako barva je pro hodnotu kamene zásadní i čistota. Všechny přírodní kameny v sobě mají takzvané inkluze – vady připomínající mléčné dráhy, které vznikají při růstu. Některé mohou být okem neviditelné, ale k některým druhům, například ke smaragdům, neodmyslitelně patří. Pokud jich v kamenu není příliš mnoho a nekalí jeho jas, jsou nenápadným důkazem toho, že se skutečně jedná o přírodní drahokam, a ne o bižuterii či syntetický kámen. Kromě toho je důležité dívat se i na proporce kamene, aby nebyl příliš vysoký či nízký a zdali jeho brus vpouští do kamene co nejvíce světla, aby skutečně zářil.

Unikátní barvou diamantů je modrá. Jeden takový zdobí i prsten Gleaming Star.

Foto: archiv ALO Diamonds

Unikátní volba
Foto: archiv ALO Diamonds
Unikátní volba

Vybrat ten správný drahokam pro ten správný šperk – to je jedním z největších šperkařských umění. Unikátní kusy se nejčastěji zasazují do prstenů, které jsou stále nejpopulárnější. Podle Alojze Ryšavého dávají Evropané přednost menším, ale dokonalejším kamenům, zatímco v USA platí, že čím více karátů, tím lépe.

Náušnice Madeline zdobí bílé diamanty a jejich vzácná žlutá varianta.

Foto: archiv ALO Diamonds

S tím, jak stále více lidí sahá právě po barevných klenotech, dostávají se do popředí i doposud opomíjené druhy, jako jsou tanzanity, topazy, rubelity nebo peridoty. „Barevné šperky se tak stávají dostupnější většímu okruhu zákazníků,“ říká Ryšavý, jenž sám všechny kameny jezdí vybírat na světové veletrhy a aukce. Univerzálním kamenem je turmalín, který příroda zabarvila hned do deseti různých barev a nekonečné řady jejich variant.

Šperky z kolekce ALO Princess jsou inspirovány zásnubním prstenem Kate Middletonové. Tento je se smaragdem.

Foto: archiv ALO Diamonds

I takové kameny, pokud jsou dokonalé, dokážou v hodnotě předčit i vzácné diamanty. Jedním z nich je například i paraiba, kterou Ryšavý koupil po dlouhých dvou letech čekání na ten správný kus. Odrůda turmalínu, jež byla poprvé objevena teprve před třiceti lety v Brazílii, vyniká unikátní zelenomodrou barvou, která připomíná průzračný oceán. Kámen oválného tvaru je nyní zasazen do prstenu z platiny.

Náušnice Mephisto se safíry a diamanty.

Foto: archiv ALO Diamonds

Kromě barvy, čistoty a brusu je ale nakonec důležitá ještě jedna věc – abyste se do šperku zamilovali na první pohled. Pak už na karátech a barevných stupnicích příliš nesejde.

Náhrdelník Imposant Lady se žlutými a bílými diamanty.

Foto: archiv ALO Diamonds

Náušnice Orient Secret s diamanty a smaragdy v neobvyklém brusu.

Foto: archiv ALO Diamonds

Čtěte dál