Jak zvládat úzkosti a cítit se lépe?

Jak do všedních dní dostat alespoň trochu řád a klid, když je všude okolo chaos?

Foto: archiv Instagramu @matildadjerf

V téhle bezprecedentní době se všichni tak trochu utápíme. Víme, že bychom neměli kontrolovat zprávy, čísla a novinky několikrát za den. Zároveň ale cítíme, že odpojit se od všech zpráv by právě teď bylo nezodpovědné. Říká se, buď opatrný, ale ne úzkostný. To se ale právě teď provádí dost těžko. 

Každá maličkost, která nám udělá radost, je právě nyní mimořádně důležitá. Voňavé svíčky, lesklé časopisy, hrnek dobré kávy nebo čaje, výlety k okýnkům našich oblíbených podniků, které jsou aktuálně vzácností, jež si užíváme, dokud je to alespoň možné. Všechno je teď o něco složitější a někdy je těžké si dělat i malé radosti, když víme, co vše nám všem momentálně leží na srdci. 

Co nám pomáhá cítit se alespoň o něco lépe? 

Ranní ledová sprcha

Pokud po ránu nedáte dopustit na horkou sprchu, vůbec se vám nedivíme. Obzvlášť teď, v chladném počasí, je horká koupel tím nejlepším způsobem, jak prohřát celé tělo. Bohužel ale co se energie týče to není to nejlepší. Horká sprcha tělo rozehřeje a následně výrazně ochladí, zpomalí a začne se připravovat na spánek. Nejlepší jsou po ránu studené či ledové sprchy. Slouží nejen jako ranní energy boost, posilují také imunitu, zlepšují náladu a jsou skvělé i pro vaši kůži. 

Definované pracovní náčiní

Vynuceným home officem dnešních dob jsme se všichni přiblížili životu samotářských spisovatelů, básníků a malířů, kteří se také často zavřeli před celým světem, aby mohli tvořit, pracovat a přivádět k životu díla, kterými pak obohatili celý svět. Takovou poetickou představou se můžeme ve dnech, kdy se cítíme vytržení, chlácholit. Jedním oblíbeným trikem spisovatelů je mít vlastní „pracovní předměty" - pero jen k psaní básní, hrníček, ze kterého pijí, jen když pracují, nebo židle, na které sedí jen při práci. Zkuste to také, jasně tak oddělíte pracovní a volný čas a váš mozek si na tyto podněty zvykne a snáz tak pozná, kdy je čas pracovat a kdy odpočívat.

Koníček

Právě teď je důležitější než kdy dřív mít nějakou zábavnou kratochvíli, která vás alespoň na malý moment odnese od všech starostí. Odborníci se shodují, že pokud jde o koníčky, nejlepší je nemít vysoká očekávání a oprostit se od posuzování výsledků vaší „práce" a prostě si jen užívat proces, kdy vám pod rukama vzniká něco nového. Skvělé je například malování. Právě to má neuvěřitelné terapeutické účinky a poskytuje tolik potřebný pocit svobody a volnosti. A netrapte se, ani když nejste zrovna umělecká duše - nic nemůže být špatně, nic jako „zkazit" neexistuje, důležité je se bavit. 

Foto: archiv Instagramu @99flowers_cz

Těšte se   

Jak se říká, nejdůležitější je se těšit. Na něco, na cokoliv. Na velkou snídani, kterou si díky home officu můžete dát klidně každý den, na nový díl seriálu, na poslíčka, který vám veze novou materiální radost. Právě ona materiální radost je ještě o něco hezčí, když je nečekaná. Pokud milujete překvapení, pak můžete vyzkoušet službu 99flowers, která vám doručí čerstvé řezané květiny až domů. Květiny jsou sezónní, od lokálních pěstitelů a celá záležitost obsahuje i moment překvapení, nikdy totiž dopředu nevíte, jaké květiny v balíčku najdete. S promo kódem BAZAAR20 teď navíc na stránkách 99flowers dostanete 20 % slevu. 

Zajeté rituály 

Jedním ze způsobů, jak se zcela neponořit do bezčasí práce z domova je zachovat si rituály, v čase přesně ukotvené. Ranní budík, snídaně, oběd, večeře, odpolední i dopolední káva - vždy ve stejný čas. Připravte se stejně, jako když jdete do kanceláře a oběd si dejte v obvyklý čas. Nezapomeňte se jít vyvětrat a večer počítač zavřete vždy ve stejnou hodinu. Určitě už jste podobné rady slyšeli tisíckrát, ale teď jsou rituály a pravidelný režim ještě důležitější než kdy předtím. Psychika nás všech dostává zabrat, tak ať si hlava uleví alespoň tak, že některé aktivity budou zautomatizované a nebude vám tak hrozit takzvaný „decision fatigue“ (únava z rozhodování). 

Dejte si pauzu a nezlobte se na sebe

Na závěr rada. Když se vám za celý den nepovede vše (nebo nic) z toho, co jste si naplánovala, nezlobte se na sebe, zvládnete to zítra. Home office má také jednu velkou výhodu - když budete potřebovat, dejte si dvacet, jděte se projít. Když budete cítit, že vám práce nejde od ruky, jděte nakoupit nebo třeba upečte matcha cheesecake. Je to úplně v pořádku. Hlavně na sebe buďte hodná a odpouštějte si o něco víc než normálně.

Foto: archiv Instagramu @99flowers_cz

Čtěte dál