Jak zklidnit mysl? 5 aplikací pro těžké časy

Podepisuje se záplava špatných a ještě horších zpráv z celého světa na vaší psychice? Řešení najdete ve vašem mobilu.

Foto: Shutterstock

Nemyslíme tím teď, že máte hltat zprávy o pandemii ještě vášnivěji, ale naopak se snažte čas strávený před obrazovkou využít ke zklidnění mysli. Klidná mysl navíc prokazatelně posiluje imunitu.

Headspace

Jednu z nejznámějších “wellbeing” aplikací založil Andy Puddicombe, který svá vysokoškolská studia vyměnil za buddhistické učení. Jeho filosofií je, že stačí svou mysl zklidnit každý den na pár minut. Tato apka vás to má po malých krůčcích naučit. Vydržet jednu minutu v klidu vydrží přece každý. Pak dvě, pak tři… Za chvíli se přistihnete, že se na ten jeho sametový hlas budete každý den i těšit.

Happify

Na nehezké myšlenky o konci světa zabírá nejlépe zábava, řekli si vývojáři této aplikace. Na začátku si vyberete, co je vaším cílem. Zda-li chcete zahnat špatné myšlenky, zbavit se stresu a úzkosti, potrénovat “mindfulness”, zapracovat na vašem sebevědomí nebo se znovu namotivovat k práci. Následně vás čekají speciálně upravené hry a cvičení, které mají za úkol přenastavit váš mozek do optimističtějšího módu. Můžete třeba provádět dechová cvičení a pozorovat rybičky nebo se zapojit do řetězce a poslat někomu hezký vzkaz.

Panic Relief

Když dojde na nejhorší a zmocní se vás panika, která dokáže vaše tělo vyřadit z provozu, vyplatí se mít v telefonu “rychlou pomoc” v podobě této aplikace. Panickou ataku dokáže zkrotit pomocí jednoduchých návodů, které mají za úkol zklidnit vaše tělo i mysl. Divili byste se, co takové jednoduché počítání a sledování pohybující se bílé tečky dokáže za zázraky.

Calm

Název o této aplikaci jasně vypovídá, že vás má “hodit do klidu”. Dechová cvičení, uklidňující hudba, meditační cvičení nebo jednoduché, uklidňující příběhy vám pomohou zklidnit se a nabrat novou energii například, když se převalujete na posteli a nemůžete usnout.

Buddhify

Aplikace, která se na meditaci dívá jako na aktivitu, kterou nutně nemusíte provádět sami a za přísných pravidel. Nabízí hned několik meditačních cvičení podle toho, co právě potřebujete - jestli nemůžete usnout, nebo naopak vstát z postele, když si potřebujete odpočinout od práce nebo chcete meditovat s partnerem ve dvou. 

Čtěte dál