Jak žít šťastně po skandinávsku?

Hygge, sisu, lagom… 5 knih, které vás to naučí.

Nepřeložitelných slov, která znamenají šťastný a pohodový život à la Skandinávie, je celá řada. Díky těmto pěti knihám ho budete mít na dosah.

Meik Wiking
Foto: archiv
Meik Wiking

Lykke (Jota)

Ředitel dánského Institutu pro výzkum štěstí a autor u nás vloni vydaného bestselleru Hygge – Prostě šťastný způsob života přináší další tipy na šťastnější život. V knize s podtitulem Tajemství nejšťastnějších lidí na světě je tentokrát nehledá jen v Dánsku, nýbrž po celé zeměkouli.

Niki Brantmarková
Foto: archiv
Niki Brantmarková

Lagom – tajemství spokojeného života (BizBooks)

Švédská cesta ke štěstí a spokojenosti se jmenuje lagom. Toto slovo ve švédštině znamená přiměřeně, ani moc, ani málo, zkrátka tak akorát. Životní styl lagom spočívá v nacházení potěšení v jednoduchosti, přijímání toho, co máme, a ve schopnosti si to co nejvíc vychutnat.

Katja Pantzar
Foto: archiv
Katja Pantzar

Sisu: Odolnost, síla a štěstí po finsku (Mladá fronta)

Se svou troškou do mlýna přispěchali i Finové. Jejich návod na kvalitní a zdravý život se jmenuje sisu a spočívá v rozvíjení zdatnosti a otužilosti. Finský recept nám radí zapomenout na upocené tělocvičny a módní diety a raději volit plavání ve studené vodě, saunování, chůzi na čerstvém vzduchu, jízdu na kole, běhání a vaření ze sezónních surovin.

Svatava Vašková
Foto: archiv
Svatava Vašková

Tak chutná hygge (Fragment)

Když už je řeč o vaření, ve své třetí kuchařce foodblogerka Coolinářka spojuje své recepty na rychlé a chutné večeře s výše zmiňovaným dánským konceptem hygge. K pohodě a štěstí vyhřátého a bezpečného domova patří i společné chvíle s blízkými u jídla, za stolem osvětleným svíčkami.

Kolektiv autorů
Foto: archiv
Kolektiv autorů

Hygge omalovánky (CPress)

A když může být hygge vaření, proč by nemohlo být i kreslení? Uvařte si čaj, navlékněte si vlněné ponožky, zachumlejte se do měkké deky a uvelebte se v křesle u krbu. Ve světle svíček si vybarvujte uklidňující omalovánky s konejšivými motivy a sychravý a ponurý únor uteče jako nic.

Čtěte dál