Jak zastavit vypadávání řas a naopak pomoci jejich růstu?

Máme pro vás zaručené tipy pro krásné, dlouhé a silné řasy.

Foto: archiv Instagram @gigihadid

Řasová expertka Edyta Kurowska se s Harper´s Bazaar podělila o cenné rady ohledně toho, jak zabránit nežádoucímu vypadávání řas, a naopak napomoci jejich růstu a zpevnění!

Co přispívá ke ztrátě a vypadávání řas?

Tření očí

Kurowska tvrdí, že třením očí může dojít až ke zdvojnásobení ztráty řas. „Pokaždé, když si třete oči, několik se jich vytrhne, což může vést k trvalému poškození folikulů,“ vysvětluje a dodává, že pokud je řasa z folikuly (cibulky) vytrhávaná opakovaně, často to bude mít za následek pozastavení růstu řasy.

Výběr kosmetiky

Oční make-up a jeho odličování hrají při růstu řas velkou roli. Pokud máte problém s odličováním očí, riskujete tím trvalé snížení počtu řas, a to především při používání agresivnějších produktů, které obsahují alkohol. Kurowska doporučuje se zcela vyvarovat výraznému líčení v podobě voděodolných líčidel, které vyžadují čištění pomocí zásaditějších přípravků. „Silnější chemické přípravky na odlíčení očního okolí způsobují podráždění očí, a to vás nutí si oči více třít,“ říká Kurowska. Proto je z jejího pohledu lepší používat lehčí make-up, který jde odstranit například pouze vlažnou vodou a čistícím ubrouskem.

Edyta doporučuje Clinique High Impact řasenku a k odličování poté Bioderma Sensibio H2O, jež líčení šetrně odstraní a zároveň pečuje o pokožku. Pro odlíčení voděodolného make-upu je ideální La Roche-Posay Respectissime, který je mimo jiné vytvořen speciálně pro citlivé oči.

Používání kleštiček na řasy

Expertka se svěřila, že není zastáncem natáčení řas pomocí kleštiček. Z praxe ví, že klientky po dlouhodobém používání začaly mít až několikamilimetrové mezery mezi jednotlivými řasami. Navíc dodává, „pokud nepoužíváte profesionální kleštičky na řasy, vůbec se neobtěžujte řasy natáčet.“ Při natáčení musíte být opatrné a rozhodně nepoužívat velkou sílu, abyste řasy z folikul neuvolnily.

Umělé prodlužování řas

„Umělé prodloužení řas by nemělo způsobit jejich poškození, naopak může přispívat k růstu,“ říká Kurowska. „Mnoho z mých klientek používá umělé řasy, aby zabránily ztrátě přirozených řas, jelikož na umělé řasy už není nutno aplikovat řasenku a posléze ji odstraňovat. Mohu s jistotou říci, že si můžete ušetřit až tři nebo čtyři řasy denně díky umělému prodloužení, a pokud jsou o jeden milimetr delší než vaše přirozené řasy a mírně zakřivené, nezpůsobí vám žádné zásadní poškození.“

Avšak záleží na správné aplikaci a výběru umělých řas. Pokud umělé řasy vyberete velmi dlouhé a široké, riskujete, že vaše přirozené řasy nebudou schopné takovou zátěž unést. Doporučení od Kurowske je jasné, pokud se rozhodnete pro umělé prodloužení řas, zajděte si k odborníkovi!

Odstraňovaní prodloužených řas doma

Jak jsme zmiňovali v předešlém odstavci, prodlužování řas neznamená automaticky jejich poškození. Avšak nedoporučujeme odstraňovat umělé řasy o samotě doma. Vždy je lepší vyhledat pomoc odborníka, nejlépe právě toho, který vám řasy aplikoval. Předejdete tak individuálnímu poškození, jelikož jednotlivé umělé řasy jsou připojeny k těm přirozeným. Tudíž odstraňováním umělých řas můžete způsobit i nechtěné vytažení řasy z folikuly, a tím i její trvalé poškození. Klíčová rada expertky zní, „respektujte přirozený cyklus růstu řas.“

Foto: Unsplash

A co naopak dělat, aby vám řasy rostly silnější a hustější?

Doplňky stravy a vitamíny

K tomu, abyste docílily svých vysněných řas, stačí opravdu málo. Během přípravy jídel se zaměřte na potraviny obsahující dostatek bílkovin, biotinu, ovoce či zeleniny s vysokým obsahem vitamínů A a C (například avokádo) nebo třeba niacinu, který je v rybách a zeleném hrášku.

Zejména biotin je důležitou složkou napomáhající růstu jak vlasů, tak řas. Kurowska vysvětluje, že „biotin zabraňuje křehnutí řas a zároveň zpomaluje vypadávání. Vitamín C podporuje kolagen a tím pomáhá obnovovat poškozené folikuly.“ Proto je důležité v doplňcích hledat právě tyto ingredience. Expertka doporučuje například tablety od značky Solgar, jelikož obsahují i zinek, který hraje důležitou roli v růstu a obnově vlasových tkání. Za naši redakci doporučujeme tablety Revita, které taktéž posilují růst a zároveň obnovují vlasové folikuly.

Kondicionéry a séra

I když jsou séra aktuálním hitem v oblasti pečující kosmetiky, Kurowska přistupuje k jejich používání opatrně, a to zejména kvůli četným vedlejším účinkům. „Ztmavnutí kůže kolem očí, změna barvy řas, způsobují také rozmazané vidění a často vyvolávají otoky a podráždění,“ svěřila se expertka se zkušenostmi ze svého salónu. Sama si pár sér vyzkoušela na vlastní kůži a s výsledkem spokojená nebyla. Za sebe doporučuje spíše používání řasových kondicionérů nebo přírodních olejů na podporu růstu.

Jeden z produktů, který používá každý den, je gel Talika Lipocils Expert. Značka produktu navíc zákazníky ujišťuje, že již za 28 dní se délka řas může prodloužit až o 36 %; stočit o 50 % a zvýraznit barva o 50 %.

Na noc expertka doporučuje ricinový olej, který je pro svou hustší strukturu nevhodný na denní použití. Olej je bohatý na vitamín E a omega mastné kyseliny, vyživuje vlasové folikuly a posiluje růst řas a obočí.

Vyzkoušet můžete například Briogeo B. Well ricinový olej, aplikujte pomocí vatového tamponku podél řas. „Při dodržování této rutiny uvidíte výsledky už po 3 týdnech,“ říká Edyta Kurowska, řasová expertka.

Čtěte dál