Jak vyzrát na geny a zpomalit stárnutí?

Svoji DNA sice nezměníte, ale chování genů můžete upravit, a tak zpomalit stárnutí. Epigenetika, nový obor, který se tím zabývá, se nyní začíná uplatňovat i v kosmetice.

Foto: Shutterstock

Všechno, co za svůj život uděláte, co jíte i pijete, má vliv na vaše chování, vzhled i vaše geny. Podívejte se třeba na dvojčata přestože mají stejnou DNA, stárnutí se u nich projevuje rozdílně, protože se pohybují v odlišném prostředí, jinak se hýbou a stravují, odlišně pečují o svoje tělo i pleť. Epigenetika se zabývá právě tím, jak všechny tyto vnější faktory ovlivňují genovou aktivitu, tedy chování našich genů.

Tento složitý a poměrně nový vědní obor začíná pronikat také do světa kosmetiky. Pokud totiž lze ovlivnit chování našich genů, či dokonce opravit poškození způsobená naším životním stylem, byla by škoda tuto myšlenku nevyužít v boji proti stárnutí.

Člověk samozřejmě nedokáže zlomit základ svých genetických dispozic. Můžete je však ovlivnit a vytrvalá péče se otiskne i do zdravého genetického základu vašich potomků.

„DNA je vrozená a určuje dispozice metabolických procesů. Nelze však souhlasit s názorem, že tyto dispozice nemůžeme ovlivnit. Nemluvíme zde o genetickém inženýrství, které dokáže zasáhnout velmi přímo, jde o postupné ovlivňování. Tato cesta je opravdu těžká a člověk, který dostal do vínku, že bude obézní, musí vynaložit mnohem více úsilí, aby tuto dispozici překonal. Zrovna tak předpoklad suché pokožky, sklon k akné nebo jiné předem naprogramované procesy se dají do jisté míry ovlivnit. V přírodě existuje mnoho biologicky aktivních látek, které s danými dispozicemi umí bojovat,“ vysvětluje Marcela Mořkovská, která do Česka přivedla přírodní značku SpaRitual, jež s tímto mechanismem pracuje.

„V praxi to funguje tak, že DNA posílá informaci RNA, ta se mění v protein, který je zodpovědný za barvu vlasů, typ pleti, její stav a podobně. Samotnou DNA ovlivnit nemůžeme, ale přenos informace kosmetikou upravit můžeme,“ popisuje Rupert Schmid, ředitel kosmetické značky Biologique Recherche. Ta v současnosti vyvinula aktivní ingredienci EpigenActiv - peptid, který působí na receptory růstového faktoru, což znamená, že dokáže regenerovat poškozené tkáně a eliminovat buněčný odpad. Nový La Grande Créme díky této látce účinně vyplňuje vrásky a má liftingový efekt, jenž pomáhá obnovit rysy obličeje.

Čtěte dál