Jak vytvořit příjemnou domácí atmosféru

Podzimní nezbytností č. 1 jsou difuzéry a esenciální oleje.

Foto: Shutterstock                          

Navození uklidňující atmosféry, součást relaxačního rituálu, provonění pokoje a léčivé aromaterapeutické účinky – to vše se skrývá v obyčejném zvlhčovači vzduchu na esenciální oleje. Jedná se vlastně o takový lék na podzimní melancholii, která čas od času zastihne každého z nás. Vyberte si esenciální olej s účinky, jaké právě teď vaše tělo a psychika potřebují. Anebo si pořiďte takový, který vám „jen“ voní a zaručí, že se doma budete cítit jako v ráji. V útulném voňavém ráji!

„Difuzéry jsou velmi populární způsob, jak zařadit aromaterapii mezi wellness rituály. Tyto praktické bytové doplňky rozpráší miniaturní částečky esenciálního oleje do vzduchu prostřednictvím páry nebo mlhy,“ vysvětluje Tipper Lewis, expertka na aromaterapii.

„Na výběr je z mnoha variant. Například existují zvlhčovače vzduchu, které fungují na bázi maličkého fénu nebo horké vody, či elektronické 'kameny' a mnoho dalších. Často jsou více-vjemové a jejich součástí je uklidňující světlo a jsou také krásnou designovou dekorací. Jiné mají časovač a lze u nich nastavit různé intervaly pro rozprášení voňavé mlhy do vzduchu, popřípadě zvolit celodenní režim. Na podzim a zimu bych určitě doporučila difuzér, který produkuje vlhkou mlhu – vzduch vysušený topením bude mnohem zdravější a příjemnější,“ radí Lewis.

Foto: Shutterstock                          

Jste věrná milovnice svíček? Chápeme, nic se nevyrovná uklidňujícímu a melodickému poblikávání hřejivě zlatavého světla. Ale co se týká aromaterapie a jejích prospěšných účinků, vonné svíčky vyrobené ze syntetických přísad mají opravu nulový efekt.

„Neředěné esenciální oleje jsou prospěšné jak pro psychiku, tak tělo. Navodí dokonale relaxační atmosféru, provoní celý byt a jsou přírodní a nechemické. Vonné svíčky jsou často vyráběny z umělých přísad a nemají žádné léčivé účinky. Není také výjimkou, že jsou složené z látek získaných z ropy, a při jejich zapálení se do vzduchu uvolňují škodlivé výpary,“ dodává Lewis. Pokud si podzim bez zapálené svíčky neumíte představit, kupujte si pouze kvalitní a dbejte na to, aby byly vyrobeny z rostlinného nebo včelího vosku a esenciálních olejů, jen tak nebudou zdraví škodlivé.

Čtěte dál