Jak vybrat ten správný make-up?

Výběr make-upu může být velký oříšek, ať už se jedná o jeho značku, texturu, vlastnosti či odstín. Make-up artistka Ester Tesaříková nám tentokrát poradí, jak u výběru toho správného postupovat a co zohlednit. Nechybí samozřejmě ani její tipy!

Foto: archiv Ester Tesaříkové

Výběr make-upu se může zdát jako nelehký úkol. Dokazuje to i fakt, že právě kolem této oblasti dostávám nejvíce dotazů. Řekněme si tedy, jaké faktory při výběru zohlednit.

Důležité je uvědomit si, jaký make-up hledáme a jakou máme pleť. Lehčí textura na denní nošení, tónovací krém nebo krycí voděodolný make-up? Pro perfektní nalíčení po celý den za každé situace doporučuji lidem mít ve své kosmetické taštičce dvě odlišné textury ve dvou odstínech. Mějte na paměti, že jeden odstín make-upu vám po celý rok stačit nebude. Volte tedy tak, abyste dva zvolené odstíny mohli míchat dle stupně opálení.

Mnoho z nás se v zimě líčí make-upy, které mají větší krytí. Naopak v létě volí lehčí textury nebo tónovací krémy. Já osobně to dělám popravdě naopak. Nezapomínejme ale na to, že v líčení nejsou daná pravidla a vše je velmi individuální. V zimě pleť obecně trpí suchostí, a proto jí dopřávám více hydratační make-up pro docílení oblíbeného glow efektu. Toho dosáhnu například s make-upem Luminous Silk foundation od značky Armani či Double Wear Nude Waterfresh od Estée Lauder. Naopak v létě se pleť více mastí, a proto sáhnu po krycím voděodolném make-upu, který je bez obsahu olejových složek. V tomto případě ráda používám opět značku Estée Lauder a to konkrétně Double Wear Stay in Place.

Foto: archiv Ester Tesaříkové

Obecně platí, že pro suchou pleť je ideálnější hydratační make-up, který nám nezvýrazní suché šupinky a hydratuje. Pro mastnější pleť je lepší make-up s nízkým obsahem hydratačních složek, který na pleť dokonale přilne a můžeme ho vrstvit dle potřeby.

Důležitou vlastností, na kterou bychom neměli zapomínat, je SPF faktor. Ochranný faktor vždy najdeme u tónovacích krémů, ale i u některých make-upů.

Největší potíž je však s výběrem toho správného odstínu. Důležitý je podtón naší pleti, to znamená do žluta, do růžova nebo čistě neutrální podtón. Každá značka by měla mít škálu odstínů takto rozdělenou. Doporučuji vždy požádat o vzoreček a vyzkoušet líčení na denním světle. Make-upy na pleti pracují a během dne mohou na pleti měnit barvu nebo jejich finish. Odstín by se měl nejlépe zkoušet na přechodu tváře a krku.

Jaké make-upy a tónovací krémy bych tedy doporučila?

Čtěte dál