Jak vstoupit do nového roku chytřejší a ohleduplnější?

Rok 2022 s sebou přinese řadu nových výzev. Co jsme měli na vzdáleném horizontu, nás najednou dohání a není čas ztrácet čas.

Foto: Shutterstock

Možná, že už vás to unavuje, koho také ne. Neustále posloucháme, že vzít si v obchodě igelitový sáček je hřích, když druhý den čteme o úniku ropy do moře na druhém konci světa. Ano, zdá se to nemožné a zbytečné. Proč se snažit, když se ostatní stejně chovají nezodpovědně? I zde však platí, že malé krůčky mohou vést k velkému vytouženému cíli. Nemyslete si, že je to jedno. Opravdu má smysl brát si svůj vlastní kelímek na kávu, i když je před kavárnou koš plný těch jednorázových bílých, které se tam během krátkého dopoledne nahromadily. Frustrující. Rozhodně. Nenechte se ale činy ostatních demotivovat a buďte dobří především kvůli sobě. 

Jaká drobná předsevzetí si můžete vzít do nového roku? 

Do vlastního kelímku

Jak už jsme psali v úvodu, s kelímky na kávu je to stále dokola. Věřte ale, že pokud si budete nosit svůj vlastní, či v kavárně požádáte o vratný kelímek, určitě neuděláte chybu. Zkuste buď jednorázové kelímky omezit tím, že si kávu vypijete na místě, anebo si pořiďte praktický skládací kelímek, který se vám vejde do kapsy a nezabere skoro žádné místo ani ve vaší kabelce. Řada kaváren navíc nabízí na kávu do vlastního kelímku slevu. Což může být malý příjemný bonus. 

Noste si svoji tašku

Jeden čas byly igelitové tašky tím největším zlem. Potom se negativní pozornost obrátila na ty papírové. A i když se nyní řeší problém s přebytkem plátěnek, pokud budeme mít pár svých oblíbených, které budete nosit s sebou na nákup a nebudete je bezcílně hromadit, uděláte nejlépe. Problémem většinou není ona samotná věc, ale její přílišné množství. Pokud budete s každou taškou zacházet šetrně, ulevíte své peněžence i planetě. Vlastní tašky si nenoste jen do obchodu s potravinami, ale i když si půjdete koupit cokoliv jiného, třeba oblečení. 

Už žádné plýtvání

Statistiky ročního objemu potravin, které se nespotřebují a vyhodí, jsou děsivé. Celosvětově je to až 1,3 miliardy tun ročně (pro rok 2020). Přes šedesát procent přitom vyhodí domácnosti a 17 % světové produkce jde z obchodů rovnou koše. Je jasné, že když se každý z nás bude snažit, můžeme společně mnohé změnit. Zkuste s potravinami zacházet šetrně, nenakupujte do zásoby, nesnědené jídlo snězte později, nebo ho dejte do mrazáku. Nová výzva pro rok 2022 je naučit se při vaření spotřebovat každou potravinu do posledního kousku. Věděli jste, že třeba z listů ředkviček se dá udělat skvělé pesto, nebo že brokolicová nať chutná jako kedlubna? 

Maximální využití

Ještě před tím, než poběžíte do obchodu pro nejnovější trendy vychytávky, zkuste se doma podívat, jestli náhodou nemáte něco podobného, co by si ještě zasloužilo využití. Vynechat nákup věcí, na které už doma stejně nemáte místo, je jen jednou z příjemných výhod. Ušetřené peníze a šťastnější planeta jsou ty další. Jeden příklad za všechny? Ještě než se vydáte pro nejnovější designový mlýnek na kávu na vaše ranní espresso, zeptejte se babiček nebo rodičů, zda doma nemají nějaký starý, který by se ještě dal využít. Legenda praví, že každá babička jeden takový ve skříni má. 

Bez obalu

Kupovat vše na váhu a do vlastních sklenic je pro většinu z nás stále trochu nepředstavitelné sci-fi. Nejen že takové prodejny nemáme všichni blízko, ale navíc je s takovým nákupem spojena další logistika. Zkuste si naplánovat alespoň jeden takový výlet pro vážené potraviny za měsíc. Nebo se pokuste omezit kupování balených potravin v běžných obchodech. Když si řetězce všimnou, že zákazníci dávají nebaleným potravinám přednost, zaměří se na to, aby bylo balených potravin v policích stále méně a méně. Má to smysl. 

Ptejte se

Není lepší způsob, jak se vzdělat a dát okolí vědět, co je pro vás důležité, než se ptát. Třeba na to, kdo, kde a jak danou potravinu, oblečení či cokoliv jiného vyrobil, ušil, sklidil, dovezl. Ptejte se v obchodech, na internetu, odborníků, blízkých. Nejen že se dozvíte mnoho nového, ale také možná přesvědčíte ostatní, aby se nad svým jednáním zamysleli. I něco tak malého jako dobře mířená otázka může vést ke změnám. 

Další videa