Jak ušetřit za letenky? Běžte do kina

Chcete nasát atmosféru cizích zemí a na cestování nemáte čas ani peníze? Podzimní filmové festivaly vás vezmou do Izraele, Francie i německy mluvících zemí.

V programu velkých kin vás nudí seznam amerických blockbusterů, na Netflixu už jste všechno viděli a nevíte, kam s očima. Tak přesně na takové jedince pamatují organizátoři podzimních filmových festivalů. Kam, kdy a na co zajít?

Festival izraelských filmů Kolnoa
Foto: archiv filmu Úkryt

2.–6. 10. 2019, Praha – Kino Pilotů

www.kolnoa.cz

Festival izraelských filmů našel už třetím rokem zázemí ve vršovickém Kině Pilotů a přiveze významné hosty. Festival zahájí film Úkryt, thriller o izraelské agentce Mosadu chránící libanonskou informátorku v úkrytu v Hamburku. Dalšími filmy na programu jsou mimo jiné komedie o hledání ženicha v rekordním čase Svatební plán, drama z ultraortodoxní židovské komunity Jiný příběh nebo komedie Devadesátiminutová válka o tom, jak vyřešit nekonečný izralesko-plaestinský konflikt jediným fotbalovým zápasem. Nebude chybět ani dokumentární sekce a přehlídka filmů studentů izraelských filmových škol.

Festival německy mluvících filmů Das Filmfest
Foto: archiv filmu Odříznuto

16. - 25. 10. 2019, Praha, Brno, Plzeň, Jihlava

www.dasfilmfest.cz

Hned pět desítek nejnovějších snímků z německé, rakouské a švýcarské produkce představuje Das Filmfest v několika městech. Na programu jsou cenami ověnčené snímky, ale i dokumenty a filmy připomínající třicáté výročí pádu Berlínské zdi či fenomén spisovatele Karla Maye. K highlightům festivalu patří road movie s názvem 25 km/h o dvou bratrech, kteří se setkají po třiceti letech na pohřbu svého otce, nebo držitel Stříbrného medvěda z letošního Berlinale a do oscarového klání vyslaný film Narušitel systému o nezvladatelné devítileté dívce, s níž si neví rady ani matka a ani sociální pracovníci.

Festival francouzského filmu
Foto: archiv filmu Bílá jako padlý sníh

20. - 27. 11. 2019 - Praha; 21.11 - 1.12. 2019 - Brno, České Budějovice, Hradec Králové a Ostrava

www.festivalff.cz

Konec listopadu patří již po dvaadvacáté francouzské kinematografii. Těšit se můžeme hned na několik filmů, které se představili na festivalu v Cannes. Vévodí jim výrazný snímek Portrét dívky v plamenech nebo thriller Arnauda Desplechina Slitování, oba uvedené v hlavní soutěži. Na programu je také nový snímek Bílá jako padlý sníh s Isabelle Huppert v hlavní roli. Další známé jméno - Vincent Cassel - je hvězdou filmu Výjímeční. Nehraje ovšem tentokrát žádného drsného akčního hrdinu, ale muže, který se stará o autistické děti. Festival přinese také obnovenou premiéru kultovního snímku klasika francouzské kinematografie Alaina Resnaise Loni v Marienbadu.

Čtěte dál