Jak správně pečovat o ruce?

Během chladných dní trpí vaše ruce víc, než kdy jindy.

Foto: Shutterstock

Šetrné mytí

Pozor na dlouhé mytí, to může pokožku rukou vysoušet. Vhodná není ani příliš studená nebo teplá voda. Ideální je ruce rychle namočit ve vlažné vodě a pak jemně utřít ručníkem (jemnými poklepáváním). Kůži rozhodně nedrhněte, protože pleť na hřbetu rukou je velmi citlivá. Stejně jako v obličeji.

Jaký krém zvolit?

Jedním z nejdůležitějších doplňků v péči o ruce by měl být kvalitní hydratační krém, který byste měli mít vždy „po ruce“. Ideální je ho nanášet vždy po mytí rukou, zabráníme tak vysoušení a šupinatění pokožky. „Dobrou volbou nejsou příliš mastné nebo hutné krémy, protože je pokožka delší dobu absorbuje. Ideální jsou přípravky s lehkou texturou, která se rychle vstřebá a nezanechá mastný film. Dobré jsou krémy s lipidy či přídavkem heřmánku. Lidé, kteří mají atopickou pokožku by na ruce měli používat speciální oleje, které pomohou vytvořit ochranou vrstvu. Krémy vždy nanášejte před tím, než jdete ven. I v zimě, když nosíte zimní rukavice, protože mráz velmi vysušuje pokožku,“ říká dermatoložka MUDr. Lucie Mansfeldová z Perfect Clinic Dermatology.

Foto: archiv značek

Zleva: Krém na ruce, Jo Malone London (prodává Douglas), 1569 Kč; krém na ruce s rozjasňujícím účinkem, Chanel (prodává Notino), 1389 Kč; krém na ruce s bambuckým máslem, L'Occitane, 630 Kč.

Domácí zábal

Jednou týdně svým rukám dopřejte restart v podobě výživného zábalu. Dobré je volit vždy ty, které jsou na olejovém základě. Stačí například smíchat obyčejný panenský olivový olej s medem a na hodinu až dvě ho natřít na ruce.  Pro umocnění efektu si pořiďte speciální kosmetické rukavice. Vhodné jsou i parafínové zábaly, které zjemní pokožku, a zároveň jí krásně prohřejí.

Vhodné mýdlo

Máte-li citlivou či suchou pleť, tak si dejte pozor na výběr mýdla. Důležité je mít přípravky z nižším PH faktorem, které jsou k rukám šetrnější. Místo tvrdých kostek volte spíše tekutá krémová mýdla. Ruce pak také při vysoušení ručníkem „nedrhněte“, ale jemnými pohyby usušte. Pokud si jdete pouze opláchnout ruce, tak nemusíte používat mýdlo, stačí vlažná čistá voda. Navíc příliš časté mytí porušuje kožní bariéru. Během dne používejte místo mytí antibakteriální gely. Ruce chraňte i při mytí nádobí, takže vždy noste ochranné rukavice.

Foto: archiv značek

Zleva: Zjemňující mýdlo na ruce, Diptyque (prodává Ingredients), 950 Kč; šetrné mýdlo na ruce, Kiehl's, 460 Kč; gel na mytí rukou, Rituals, 280 Kč.

Stáří prozrazuje i stav pokožky na rukou

Přibývající roky prozrazuje nejen naše tvář, ale právě i hřbety našich rukou. Jako prevence proti stárnutí pokožky na rukou je důležitá důkladná péče. Čas ale bohužel nezastavíme, pokud se už věk začíná projevovat na rukou v podobě svraštělé a suše vypadající pokožky, je dobré zkusit omlazující dermatologické zákroky. „Volte ty, které vám hloubkovou aplikací dodají potřebnou hydrataci, vhodné vitamíny, a tím pokožku vizuálně omladí. Ideálním zákrokem je mezoterapie, která se neprovádí pouze na obličeji, ale velmi efektivně jí můžete využít právě na hřbetech rukou či například v dekoltu,“ vysvětluje dermatoložka MUDr. Lucie Mansfeldová. Pokud vás na rukou trápí pigmentové skvrny vhodný je chemický peeling, který krásně sjednocuje tón pleti a pomáhá nežádoucí pigmentaci odstraňovat.

Čtěte dál