Jak se zrodilo hnutí #FreeBritney a proč se všichni omlouvají Britney Spears

Dokument Framing Britney Spears připomněl, jak vypadal vzlet i pád americké hvězdy i jakou cenu za svůj úspěch zaplatila.

Foto: Getty Images

Již více než dvanáct let nemá Britney Spears kontrolu nad svým životem a svými penězi. Od roku 2008, kdy se potýkala s psychickými problémy, je jejím poručníkem a tedy i správcem majetku její otec Jamie Spears. Fanoušci i její bývalí nejbližší kolegové jsou přesvědčeni o tom, že Britney se snaží z poručnictví vymanit a že populární hvězda, která se dokázala na scénu několikrát úspěšně vrátit, si zaslouží další comeback. Zrodilo se hnutí #FreeBritney.

O tom, jak se vlastně zpěvačka, která vyrostla v malém městečku v Louisianě a zpívala ve sboru, dostala do slepé uličky, pojednává i dokument Framing Britney Spears, který natočil list New York Times ve spolupráci s videotékou Hulu. Spíše než vhled do současné situace popové hvězdy ale nabízí obžalobu médií i náhled na to, jak se společnost za posledních dvacet let změnila.

Zhroucení v přímém přenosu

Snímek Britney sleduje od začátků její kariéry v Mickey Mouse Clubu na kanálu Disney i vystoupení v obchodních centrech. Byla skvělou kombinací roztomilé dívenky a dospělé ženy. Nevinná, ale provokativní. Její kostým z videoklipu k Baby One More Time je ostatně ztělesněním stereotypu „zlobivé školačky“.

Z lolitky se stala dospělá žena. Výstřihy se prohloubily, délka sukní zkrátila. Najednou měla Britney problém – prudérní americká média se začala ptát, jestli zrovna tato zpěvačka má jít příkladem mládeži. Pak přišel vztah s Justinem Timberlakem, který se nakonec rozpadl. Samozřejmě za rozchod mohla podle komentátorů ona. Její soukromí prodávalo, paparazzi mohli dostat za pikantní snímek až milion dolarů. 

Všechny přešlapy nezkušené matky po narození prvního dítěte vedly média k závěru, že Britney není dobrá matka. Přišla žádost o rozvod, soud jí děti odebral. Paparazzi zaznamenali i moment, kdy se zhroutila a oholila si v kadeřnictví hlavu. Její psychické problémy vyústily až v sérii hospitalizací. To už její otec, se kterým podle tvůrců dokumentu nikdy neměla blízký vztah, žádal soud o to, aby jeho dcera byla označena za nesvéprávnou a on se stal správcem jejího majetku. Od té doby se vede právní bitva o to, kdy a jak Britney Spears bude moci znovu převzít kontrolu nad svým životem i majetkem. Skupina těch nejoddanějších fanoušků založila hnutí #FreeBritney, které ji v tom má pomoci.

We are sorry, Britney

Dokument vyvolal bouřlivé reakce. Nálož archivních snímků a videí, ve kterých sledujete postupný pád Britney Spears v přímém přenosu, je nápor na nervy. Řada lidí i médií se najednou chytla za nos a Britney Spears se alespoň symbolicky v podobě instagramových postů omluvila. Svou omluvu zveřejnil magazín Glamour, známý bulvární novinář Perez Hilton i řada fanoušků. Za své chování se kál i Justin Timberlake, který důvody rozchodu s Britney Spears svého času rozmázl ve svém videoklipu k písni Cry Me A River.

Případ Britney Spears ukazuje, jak dlouhou cestu za sebou hudební průmysl i společnost obecně ušla. To, že slavné ženy jsou podrobovány mnohem větší kritice veřejnosti víme, ale až v dokumentu, který všechny tyto momenty koncentruje, vám dojde, jaké to může mít následky. Představa, že by dnes dospělé zpěvačky někdo káral za to, že se oblékají lascivně, je již absurdní. Stejně tak, že by si někdo začal dělat legraci z toho, že populární osobnost trpí psychickými problémy či se trápí soudní pří o své vlastní děti. Ženská sexualita, tělo i psychické zdraví již není tabu. I díky Britney Spears, která tu cestu pomáhala najít.

Čtěte dál