Jak se zbavit jizviček po akné – na dobro!

Boj s akné a následnými jizvičkami není nic neobvyklého. Jak ale zvítězit a mít pleť jako panenka z porcelánu?

Foto: archiv Harper's Bazaar US

S ošklivými jizvičkami způsobenými akné bojovala, nebo stále bojuje, snad každá z nás. Na začátek je důležité říci, že každá máme jinou pokožku a každý typ pleti reaguje jinak. Některá se zhojí lépe a jizvy kompletně vymizí, některým z nás zůstanou malé pozůstatky, ať se snažíme, jak chceme. Vše je spojené s genetikou a momentální kondicí pleti... Jak lze ale pleti alespoň trochu pomoci?

Je jasné, že nejlepším řešením, jak jizvičkám předcházet, je samozřejmě na místa výskytu akné vůbec nesahat, nic nemačkat, příliš nezasahovat a nechat pupínek samotně zmizet, případně použít náplasti určené přímo na akné, které můžou lokálně pomoci.

Pokud totiž pupínek vymáčknete, hrozí, že si narušíte nejen svrchní vrstvu pokožky, ale i vrstvu hlubší. Právě narušení hlubších vrstev způsobí vznik jizev, jelikož se pokožka nedokáže vrátit do „původního stavu“, a tak vyplní ránu pouze náhradními kolagenovými vlákny, aby se místo alespoň částečně zhojilo. Zjizvená tkáň se pak ale od té zdravé liší hned několika zásadními rozdíly – snadněji se vysušuje, neobsahuje už tolik elastických vláken a neobnovují se v ní mazové ani potní žlázy.

Jak se o zjizvenou pokožku strat?

Začněte s chemickou exfoliací

Chemická exfoliace odstraní odumřelou pokožku, a mimochodem tedy i pomůže ke stimulaci kolagenové produkce. S exfoliací to ale nepřehánějte, mohla byste si zbytečně narušit pokožku do hloubky, což by problém nevyřešilo, ba naopak zhoršilo. Obecně se chemická exfoliace doporučuje provádět maximálně 2x do týdne. Konkrétně na jizvy po akné se pak nejvíce doporučují exfoliační produkty, které obsahují kyselinu azelaovou, kyselinu karbolovou, kyselinu glykolovou, nebo kyselinu salicylovou.

Laser

Pokud stále nejste spokojená s výsledky domácí kůry, zvažte laser. Různé kliniky nabízejí různá ošetření a při konzultaci vám určitě rádi poradí, jaké ošetření by pro vás bylo nejvhodnější podle toho, jakým typem jizev trpíte.

Prevence je základ

Nejlepší možností je samozřejmě výskytu akné, tím pádem i jizvičkám, předejít. Podobné rady jste pravděpodobně slyšela už stokrát, každopádně pupínky se opravdu snažte nemačkat, na obličej si přes den zbytečně nesahejte a nezapomínejte ani na několika fázové čištění pleti! Důležitá je samo sebou i vyvážená strava a dostatečný přísun vody, případně i doplňky stravy jako jsou zinek, vitamin B, nebo pivovarské kvasnice, které jsou pro pleť velmi prospěšné. Vyhraďte si na obličej také jeden ručník a pokud chcete udělat něco extra, pořiďte si i hedvábný polštář. Vaše pleť vám za to jistě poděkuje!

Čtěte dál