Jak se vdát během pandemie a nezbláznit se z toho

Tak vy se chcete vdávat? V době, kdy řádí covid? Jde to, a dokonce to může dopadnout i lépe, než si myslíte. Sama jsem takovou covidovou nevěstou byla a toto jsou moje zkušenosti.

Foto: Imaxtree

Svatbu můžete považovat za nejdůležitější okamžik svého života, nebo vám to na srdci zase tak ležet nemusí, ale aby se ten den vydařil si přejí snad všechny nevěsty. Rok 2020 byl pro vstup do manželství jedním z nejzajímavějších - k přirozenému předsvatebnímu stresu a manévrům s rodinou, matrikářkami i dodavateli se přidala ještě další porce nejistoty v podobě celosvětové pandemie a neustále se měnících opatření. Já sama jsem se měla vdávat v květnu, pak v září, pak v červenci, a nakonec k tomu došlo na konci srpna. Měla to být velká party na malebné farmě s mezinárodní účastí, nakonec z toho byla malá svatbička s deseti hosty na pražské matrice, která měla zrovna nejbližší volný termín. Co bych poradila všem nevěstám, které budou podobným problémům čelit letos?

1. Smiřte se s tím, že leccos může být jinak

Pokud jste odmalička snila o pohádkové svatbě se stovkami hostů a oslavami trvajícími několik dní, připravte se psychicky na to, že budete muset svůj dětský sen oželet. Buďte realisty a mějte v záloze nejen plán B, ale i C či D. Pokud se opravdu chcete vzít letos, počítejte raději s tím, že budete muset upravovat počet hostů, obejít se bez kamarádů či členů rodiny ze zahraničí a pravděpodobně i exotické svatební cesty. Rozvažte, kam až jste ochotni s partnerem v kompromisech zajít a naplánujte si i miniverzi svatby pro případ, že si skutečně budete říkat ano v době těch nejpřísnějších opatření. Budete-li připraveni na nejhorší, budete se hroutit výrazně méně. Až budete kráčet celá zjihlá k oltáři, bude vám stejně úplně jedno, jestli se nad vámi dojímá jen nejbližší rodina, nebo široký okruh známých včetně kamarádek ze základky.

2. Domluvte se s dodavateli

Svatební sezona v době pandemie je náročná nejen pro nastávající manžele a jejich rodiny, ale i pro všechny podnikatele, kteří se svatbami živí. Domluvte se tedy předem se všemi dodavateli na přesných podmínkách pro případ, kdy byste museli svatbu přesouvat na jiné datum či snad úplně zrušit. Svatební pojištění české pojišťovny bohužel zatím nenabízí, proto se před zaplacením všech záloh ujistěte, že jste se svými dodavateli na jedné lodi, ať jsou vaše případné ztráty co nejnižší.

3. Využijte nových možností

Zavřené hranice a historická centra měst bez turistů mají i svá pozitiva. Oblíbená svatební místa, která by jinak byla v obležení zahraničních párů a téměř nedostupná, mají najednou volnější kapacity a mohou svou nabídku přizpůsobit i domácí klientele. Pokud budete mít oči otevřené, zjistíte, že se najednou můžete vdávat v samém historickém centru Prahy a svatební noc či líbánky strávit v luxusním hotelu, který by jinak byl třeba nad rámec vašeho rozpočtu. Dopřát si můžete i extra porci svatebního kýče a pořídit si fotky na těch nejfotogeničtějších místech republiky, aniž by fotograf musel odhánět hordy turistů.

4. Zapojte moderní technologie

Ano, toužila jste celý život po luxusních papírových oznámeních s tou roztomilou voskovou pečetí a ruční kaligrafií, jenže datum svatby se může i několikrát změnit a tisknout a rozesílat pokaždé kartičky s novými daty a instrukcemi se může pořádně prodražit. Pokud vás ta představa neláká, nabízí se celý výběr webů, kde si můžete sami navrhnout vlastní digitální oznámení či e-pozvánku a následně ji i rozeslat na vaše hosty. Ušetříte peníze, papír i nervy. Nebo se místo na oznámení můžete vyřádit na vlastních webových stránkách, které na platformách jako je Wix nebo Squarespace zvládne vytvořit každý, a rozeslat jen email s odkazem. Snadno tak budete se svými hosty sdílet zprávy o tom, jak to s vaší svatbou právě vypadá a jestli už mají přemýšlet, co si vezmou na sebe, či zatím čekat na značkách. Pokud dojde na scénář minisvatby, můžete celý sňatek pro své další hosty, kteří museli zůstat doma, streamovat online. Potřebujete jen nějakou zodpovědnou osobu a mobil. 

5. Podpořte lokální podnikatele

Vaše peníze si samozřejmě můžete utrácet kde chcete, ale zvažte, zdali v této obtížné době nepodpořit malé české podnikatele. Každý nezávislý módní návrhář bude za objednávku svatebních či popůlnočních šatů na převlečení vděčnější než kdy jindy, malé pozornosti pro svatebčany či svědky nemusíte objednávat z Číny, ale můžete zapátrat po drobnostech od českých tvůrců, a krásnou svatební kytici či výzdobu můžete nechat uvázat z květin vypěstovaných u nás. Budete udržitelnější a uděláte radost nejen sobě, ale i mnoha dalším.

6. Nezapomeňte, proč to děláte

Až vám z toho všeho půjde hlava kolem, budete se s partnerem hádat nad podobou svatebního dortu a zadržovat slzy, protože vám reprodukční číslo uvěznilo půlku rodiny za mořem, vzpomeňte si, proč se chcete vdávat a k čemu taková svatba vlastně slouží. Nakonec nebude důležité, že na svatbě nemáte smyčcové kvarteto a vdáváte se úplně jinde, jindy a jinak, než jste původně zamýšleli. Až si budete říkat ano, budete na celém světě existovat jen vy a váš muž. Bude to jen váš den, vaše nová kapitola. A to žádná pandemie nezmění.

Čtěte dál