Jak se staví ráj

Architektka Dagmar Štěpánová se svým studiem Formafatal dokončila rezidenční projekt Art Villas na Kostarice. Tahle země ji učarovala natolik, že si z ní udělá svůj druhý domov.

Foto: archiv Dagmar Štěpánové, Daniel Caha

„Je to šest let, co jsem byla na Kostarice poprvé. Na dovolené s kolegyní Katarínou Varsovou. Lákala mě příroda a surfování, ale stejně, když jsem sem přijela, byla jsem ohromena rozmanitostí té země. Z jedné strany ji omývá Karibik, z druhé Pacifik. A těch odstínů zeleně je tu jako snad nikde jinde na světě! Pamatuji si, jak jsme seděly na hotelové terase, dávaly si kávu, a vedle u stolu měla jedna žena pracovní skype call. A tehdy jsem si pomyslela: Tak tohle bych taky chtěla zažít! Pracovat z Kostariky! A hle, po dvou letech se mi přání splnilo,” vypráví Dagmar Štěpánová, která tvoří ve vlastním studiu Formafatal. 

Spolupráci s investorem kostarického projektu vnímá jako spolupráci snů, a nejen proto, že šest měsíců z roku trávila kousek od moře, které je právě na téhle straně země pěkně divoké. A tady, nad pláží Hermosa, nedaleko městečka Uvita, se v prudkém svahu džungle ukrývá resort Art Villas. Jde o tři unikátní vily a multifunkční prostor. Místo, které dokonale splyne s přírodou, kde ubytovaný zažije luxus, i dobrodružství. Místo, které dokonale padne do místní džungle a vezme si i to nejlepší ze Střední a Jižní Ameriky. 

Foto: BoysPlayNice

Když Dagmar přemýšlí nad tím, jak na ní místo v džungli působilo, působí to, jako by si vybavovala chuť nějakého báječného dortu. Je to spíš o tom zapojit všechny smysly. Spíš než popis architektonických činností ji napadají pocity. „Neuvěřitelná energie i pocit bezpečí. Příroda kolem tak barevná a dokonalá, že se jí nedá konkurovat, tak proto jsem možná pracovala se surovými materiály a s betonem,” popisuje Dagmar. Nenápadná barevnost fasád i zelená střecha, kterou zvolila, nechává tak vilu splynout s okolím. A aby se co nejlépe podařilo smazat hranice mezi interiérem a exteriérem kladla důraz na konstrukční jednoduchost a čisté linie. 

Resort je plný funkčních řešení, ať už jde o využití japonské techniky Shou-sugi-ban, kdy se dřevěná prkna opálí na uhel a tím se ochrání před stárnutím a vnějšími vlivy. Jiné fasády jsou zase z velkoformátových hliníkových perforovaných dílců, které se nerozpálí na slunci a navíc nerezaví. 

Nábytek se z velké části zadával a realizoval na místě za pomoci lokálních řemeslníků. Některé prvky byly naopak na zakázku vyráběny v Čechách a následně přepravovány na místo realizace. „Z českých výrobců jsme se rozhodli pro renomovanou sklářskou značku Bomma, jejíž svítidla Shibari dotváří světelnou atmosféru tropickému interiéru vily,” říká Dagmar Štěpánová. 

Projekt Art Villas už dokončila. Ale na Kostarice nechala kus srdce, a tak si tu v současné době buduje pobočku pro své studio Formafatal. I s malým domem, který bude také dokonale využívat sílu a krásu zdejší přírody. „Bude to taková obytná galerie. Už se nemůžu dočkat,” směje se. 

 

Čtěte dál