Jak se správně starat o oční okolí?

Oblast okolo očí o vás prozradí mnohem víc, než byste si přáli.

Foto: Shutterstock

Únava, stres, emoce i špatná životospráva. To vše je z oblasti okolo našich očí vidět mnohem dříve a lépe, než by se nám líbilo. Nejcitlivější a nejjemnější kůže na našem těle se nachází právě zde a tolik z nás neustále řeší její všemožné neduhy. První jemné vrásky a pigmentové skvrny se totiž často objeví nejprve tam. A to už na začátku našich 20s. Proto, třebaže nejste fanoušek skincare, je dobré se o oční okolí alespoň jednou za čas postarat a ne jen nechtěné zakrýt korektorem. 

Mezi nejčastější problémy patří opuchlé oči, tmavé kruhy a jemné vrásky. I to patří k životu a není třeba se ani z jednoho výše zmíněného hroutit. Je ovšem pravda, že prohlubující se vrásky mohou způsobit, že budeme vypadat unaveně, nezdravě či smutně. A to není nic příjemného. Naštěstí nic není ztracené a i oční okolí se s trochou kvalitní a promyšlené péče může vrátit zpět do dokonalé formy. 

Jak se správně starat o jemné oční okolí? 

Retinol 

Přítelem číslo jedna v boji proti stárnutí očního okolí je retinol. Derivát vitamínu A stimuluje metabolismus buněk, napomáhá tvorbě kolagenu a redukuje viditelnost vrásek. Pokud si tedy vybíráte krém na oči, hledejte na seznamu ingrediencí právě retinol. Kromě vrásek dokáže také zmírnit viditelnost pigmentových skvrn a stáhnout zvětšené póry. Není divu, že se o retinolu mluví jako o nové zbrani v boji proti stárnutí. 

Hydratace

Retinol vnímejte jako první krok základu v péči o oční okolí. Sám o sobě totiž nestačí, je třeba ho „zafixovat“ hydratačním krémem, který oční okolí zjemní a vyživí. Ani s hydratací se to ale nesmí přehánět, tady není více lépe. Příliš mnoho hydratačního očního krému může oko podráždit či způsobit napuchnutí, kvůli přemíře vody. Což je přesně to, co nechceme. Krém potom ještě „uzamkněte“ olejem (například marulovým). Ten bude hydrataci držet v pokožce a zabrání jejímu vypařování. 

Strava

Hydratace ale začíná zevnitř, a proto je pro zdravé oční okolí důležitá vyvážená strava a dostatek tekutin. Pokud se vašemu tělu nebude líbit, čím ho krmíte, hned to dá najevo a nejprve často právě v oblasti okolo očí. Jezte potraviny všech barev duhy a pijte dostatek vody (ideální je sklenička před spaním). Vyhýbejte se příliš velkému množství alkoholu, kofeinu či soli. Právě příliš slané večeře často stojí za ranními opuchlými víčky (kvůli zadržování vody). 

Kam všude krém patří? 

Názory odborníků se mírně rozcházejí. Někdo doporučuje krém nanášet od lícní kosti až po spodní řasy a od vnitřního koutku po spánky a na horní víčko. Jiní zase kvůli podráždění očí doporučují krém nenanášet příliš blízko k oku. To je individuální pro každou pleť, záleží na její citlivosti. Masky na oči ale příliš blízko k řasám nelepte, nechte mezi nimi vždy několik milimetrů místa, jinak hrozí podráždění oční sliznice. 

Citlivě

Oční okolí často trpí hlavně naším necitlivým a hrubým zacházením. To může být například při odličování. Nešetrné odlepování umělých řas, přílišné tření tamponkem nebo ranní mnutí očí. I malé a nenápadné návyky mohou postupně přispívat ke vzniku nechtěných vrásek. Pozor si dejte i na podráždění očí krémy či odličovacími prostředky. To vše může kůži očního okolí narušit.   

Nepřítel č. 1

Vrásky vznikají i ze slunečního záření nebo nenápadného mračení se. Pokud příliš často krčíte oči, máte zaděláno na nepěkné vrásky. I proto noste sluneční brýle, kšiltovky i klobouky a oční okolí chraňte před UV zářením ještě krémy s ochranným faktorem. Zdá se to jako samozřejmost, ale řada z nás právě na oblast očí často zapomíná. 

Čtěte dál