Jak se postavit změnám

Bojíte se změn?

Zkuste tyhle jednoduché triky, díky kterým se budete posunovat dál. A pak zjistíte, že vám změny vlastně nečiní žádný problém.

Foto: Archiv Harper’s Bazaar US

1 Strach z nejasné budoucnosti

Jedním z důvodů, proč se změn obáváte, je náš strach z nejasné budoucnosti. Když se ale necháte strachem zastavit, nevyvíjíte se a nemůžete se tak otevřít novým životním zkušenostem. Se strachem můžete bojovat tak, že si budete cíleně ordinovat věci, které vás děsí. Je to taková emoční posilovna, jen posilujete emoční svaly.

2 Udělejte si seznam

Napište si seznam věcí, které vás svazují, a může jít o marginálie, jako jsou konverzace s cizími lidmi, jít sama na večírek nebo vylézt na rozhlednu, když bojujete se závratí. A každý měsíc jednu výzvu ze seznamu strachů zdolejte. Máte nervy z telefonických hovorů? Zkuste zavolat třeba mobilnímu operátorovi a s ním si osvojíte small talking. Bojíte se samoty? Vyrazte do kina nebo do divadla sama – nejspíš už v sále zjistíte, že singl návštěvníků je tam mnohem více. Bojíte se změnit práci? Najděte si nejdřív nějaký kurz nebo workshop, kde si vyzkoušíte, že v neprobádaném rybníku umíte plavat. A kdyby ne, tak o nic nejde.

3 Poučte se z chyb

Někdy může být změna chyba. Někdy se může něco nepovést nebo se může stát trapas. Ale i díky tomu se můžete leccos naučit. Můžete se pak vrátit k bodu č. 1 – a povolenou vůli zase pomalu posilovat jako sval.

4 Mluvte o tom

Mluvte o svém strachu s ostatními. Díky tomu zjistíte, že každý bojuje s nějakým podobným bubákem anebo vás namotivuje svým pozitivním přístupem. Třeba na vás může zapůsobit i teze, kterou měla americká malířka Georgia O’Keeffe: „Celý život jsem měla obrovský strach – a nikdy jsem mu nedovolila, aby mi zabránil udělat jedinou věc, kterou jsem chtěla.“

Čtěte dál