Jak se dotknout hvězd

Proč můžete nakupovat umění, i když o něm nevíte vůbec nic, a proč doba konečně přeje malířkám, zjišťovala Veronika Miškovská.

Foto: Profimedia

Kladívko dražitele dopadá na podložku a v týž moment Dívka s červeným balónkem pomalu vyklouzne z rámu a ukrytá skartovačka ji do půlky rozkouše na tenké pramínky. Aukční síní proběhne vlna zděšení i pobavení a nová majitelka, která za dílo zaplatila přes milion liber si mohla pogratulovat. Její nový přírůstek do sbírky se právě zapsal do dějin a jeho cena okamžitě stoupla. Nakupování umění sice není vždy taková nervy strhující podívaná, ale pokud se sejdou ti správní lidé na správném místě, může jít o vášeň na celý život.

„V určitém věku a postavení lidé zjistí, že už všechno mají – oblečení, hodinky, auto – a většinou stejných značek. Umění je způsob, jak o sobě říct něco víc. Je to niterná záležitost. Každý obraz představuje váš unikátní názor, pohled na svět,“ říká Alexandra Bízková, finanční ředitelka investičního fondu Pro arte v přijímacím salonku, který připomíná neformální galerii ukrytou v zahradách Malé Strany. Na stěně visí kytice Václava Špály, o kus dál je o stěnu opřená dřevěná kytara Františka Skály. Fond Pro arte vznikl již v roce 2012 a místo akcií či dluhopisů investuje právě do umění. Pečlivě vybírá na trhu zajímavá díla, jež pak nakupuje a v pravý čas prodává dál, aby vklady investorů zhodnotil. Kromě toho ale pomáhá zájemcům o umění s individuálními nákupy a budováním jejich sbírek.

Nejčastěji opakované pravidlo pro nováčky na umělecké scéně říká, že je vždy dobré si najít svého odborníka. Nemusí to být zrovna investiční fond, stačí oslovit aukční síň či některého soukromého galeristu. Pokud vám ale nejde o velké částky a chcete si jen oživit interiér či kancelář, nemusíte si nad správným výběrem zas tak lámat hlavu. „Při nakupování umění je důležité si na začátku dobře rozmyslet, za jakým účelem ho kupuji. Kupuji si doplněk do interiéru, nebo investici? Budu na dílo denně koukat, nebo ho uložím do depozitáře? Zejména v tom prvním případě platí jednoduchá rada: Kupujte si takové umění, které se vám opravdu líbí,“ dodává Valérie Dvořáková, art specialistka J&T Banky.

Nejživěji je na trhu s malbou. Zajímavé ale mohou být z dlouhodobého hlediska i práce na papíře, kresby, grafiky nebo fotografie. Zvláště pokud se poohlížíte po známých jménech, u nichž se ceny maleb pohybují nad vaše možnosti. „Finančně dostupné jsou dnes stále i práce na papíře matadorů českého umění 20. století, jako jsou třeba Jan Zrzavý, Jiří Kolář, Vladimír Boudník nebo Karel Malich,“ dodává Dvořáková.

Není Špála jako Špála

Mít po ruce odborníka se vyplácí, zejména pokud chcete nakupovat díla finančně náročnější a přemýšlíte o nich i jako o investici, která by měla minimálně udržet svou hodnotu. Bezhlavé nakupování obrazů se rovná náhodnému nakupování akcií. Jednou můžete vydělat, podruhé peníze „utopit“. „Neexistuje jen jeden trh s uměním, ale trhy jednotlivých autorů,“ upozorňuje Bízková. „Každý autor měl období, která byla více či méně zajímavá, a i v rámci těchto období kvalita tvorby kolísá. Děl, kdy se umělec dotkne hvězd, vytvoří jen pár za kariéru. Mistrovská díla nejde dělat na běžícím páse,“ vysvětluje.

Více se dočtete v aktuální vydání Harper's Bazaar. Právě v prodeji! 

Čtěte dál