Jak přijít na chuť whisky? 5 tipů pro začátečnice

Už dávno neplatí, že whisky je pití jenom pro kluky.

Foto: archiv

Vždycky jsem obdivovala ženy, které si na baru objednaly whisky a pak jí byly schopné i vypít. Připadalo mi to jako vstupenka do světa osudových femmes fatales. Sice jsem k těm ženám vždycky vzhlížela, ale následovat jejich příkladu jsem nedokázala. Whisky, whiskey, ani bourbon jsem nikdy pít neuměla. Jenže pak se něco změnilo. Nevím, jestli to je věkem, který prý tříbí chutě, nebo autosugescí, ale najednou mi ta podivně zrzavá voda začala chutnat. (Navíc jsem zjistila, že mi po ní nikdy není špatně.) Pokud jste na tom tedy podobně jako já, nabízím svůj zcela neodborný a zcela osobní návod na to, jak se naučit pít whisky. Pokud se ji tedy naučit pít chcete.

1) Začněte pomalu

Není horší věc, než si objednat drink, co jste někde viděly někde v seriálu nebo ve filmu, a pak se s ním trápit na baru a “křivit hubu” pokaždé, když se máte napít. Dejte tomu čas. Nejdřív zkuste ochutnat třeba od kamarádky nebo si jen přičichněte. 

Foto: archiv

2) Jděte na to jemně

Whisky se v zásadě dělí na dva druhy - na “single maltky” a na “blendy”. Ty první, jednodruhové, se vyznačují hrubší, výraznější chutí a jsou tedy hlavně pro opravdu velké holky a kluky. Sáhněte automaticky po těch blendovaných, tedy těch, které jsou namíchané z několika různých druhů a jsou mnohem jemnější. Nejpříjemnější jsou pak ty, které v sobě mají podíl whisky, která například zrála v sudech po sherry a jsou ovocnější.

3) Jděte na to přes koktejl

Samozřejmě nejjednodušší cestou, jak přijít whisky na chuť, jsou koktejly, které její chuť zjemní. Naprostou sázkou na jistotu je Old Fashioned, kdy whisky doplňují bitters a cukr, takže v sobě krásně snoubí sladkost a hořkost whisky. V Buddha Baru nabízejí teď v novém koktejlovém menu jeho inovovanou podobu Gentleman Fashion, která stojí za to vyzkoušet. Kromě whiskey, angostura a orange bitters, v něm najdete i sirup z černého piva, který koktejlu dává karamelovou chuť.

Foto: archiv

4) Vezměte na pomoc led

Sice by vám pravověrní milovníci whisky ruku urazili, ale na to nehleďte. Whisky si vychutnáte sice nejlépe při pokojové teplotě, ale  ze začátku vám pár kostek ledu ve skleničce pomůže si na její chuť zvyknout. Pokud ale máte před sebou hodně kouřový druh, pak vám voda vůni, která pro někoho může být příliš intenzivní, ještě zvýrazní. Takže pozor na to.

5) Nahlédněte do zákulisí

Já sama jsem do tajů whisky nahlédla na akci Chivas The Blend, kdy můžete vyzkoušet různé druhy a sami si pak namíchat váš vlastní blend. Zjistila jsem tak, co mi chutná a čemu se raději vyhnout. Pokud byste nevyrazila sama, tak je to i super vánoční či narozeninový dárek pro muže kolem vás. Více info a nejbližší dostupné termíny najdete na www.theblend.cz

Foto: archiv

Čtěte dál