Jak práci z domova vnímá redakce Harper's Bazaaru?

Home office může být zákeřný a náročný. Pokud si ale nastavíte určitý režim, jde to zvládnout s přehledem a třeba si to dokonce užít. Jak je na tom redakce Harper's Bazaaru a co nám každý den pomáhá, abychom se na práci soustředili a zvládli vše, co do uzávěrky potřebujeme?

Foto: archiv redakce 

Nora Grundová

šéfredaktorka 

Já práci z domova miluju (včetně pyžama a otravy kávou, protože doma jsou jí hektolitry a hektolitry). Ale abych taky na konci dne měla něco hotovo, hraju sama se sebou bojovku. Rozepíšu si úkoly pracovní a mimopracovní a snažím se je spárovat. Třeba můj oblíbený prací program je 54 minut, protože se na něj skvěle pracuje. Hodinu píšu, pak pověsím prádlo, naláduju další várku a zase hodinu píšu. Maily kontroluju jen každé dvě hodiny, stejně jako Facebook a Whatsapp, takže vypnu i notifikace, jinak by mi den protekl mezi prsty. Dodržuju také pravidlo, kterému říkám „Tři věci”. Znamená to, že každý den bych měla vyřešit aspoň tři důležité, závažné a dost často nepříjemné věci. Když se dostanu do stresu, nemůžu pohnout s textem nebo mě přepisování rozhovoru mimořádně zdecimuje, cvičím. Nic dlouhého, dvacet minut maximálně. Občas jdu oběhnout blok, taky jen na dvacet minut, protože mě běh moc nebaví, ale mám ráda ten pocit potom. Vezmu si s sebou telefon a vyřídím telefonáty, do kterých se mi chce nejméně.  

Foto: archiv redakce 

Veronika Miškovská

zástupkyně šéfredaktorky

Držím se svého zavedeného rytmu a chovám se stejně, jako kdybychom měli po uzávěrce. Vstávám ve stejný čas, netrávím zbytečně čas v pyžamu, vyhradila jsem si dopolední a odpolední pracovní blok, kdy vyřizuji emaily a byrokracii, rozhovory nabírám po telefonu nebo přes videochat. Nepřeháním to se sladkostmi, ani s díváním se na seriály. Nepřestala jsem ani se svými pravidelnými tréninky, jen teď s trenérkou cvičíme přes Skype. Endorfiny mi zaručeně zlepší náladu.

Foto: Lucie Tomišková

Lucie Tomišková

módní redaktorka

Upřímně řečeno jsem vděčná za tohle zpomalení. Z mnoha různých důvodů. Soustředit na práci se nyní stále učím, protože běžně jsem zvyklá přes den měnit místa pracoviště. Dlouho nevydržím sedět na jednom místě a tak většinou pendluji- kavárna-kancelář-domov. Miluji začínat práci s kávou v mé oblíbené kavárně, takže nyní jsem si rituál upravila-dojdu si pro kávu, vyřídím maily, potom zasednu k počítači. Je ale fakt, že s tou pozorností je to na štíru. Takže to prokládám, často naprosto neorganizovaně, vším možným. Bičem mi pak není nic, než ubíhající čas...
Manuální činnost je fajn. Například jsem se impulzivně rozhodla pro přeorganizování bytu. Přesunula jsem skoro všechen nábytek do jiných koutů bytu, abych to potom zase více méně vrátila na své původní místo. Ale nějaké velmi příjemné změny z toho vzešly, včetně úklidu a fyzické aktivity. Zacvičit si také pomáhá. Teď jsem dost omezila i sledování zpráv. A také doporučuji nenechat se přehltit tím, co všechno máme a můžeme nyní dělat, protože právě takových rad, je teď nekonečno. Sama za sebe se řídím principem nechat to žít svým přirozeným životem a hlavně v klidu. Nemusíte hned vidět všechny filmy, slyšet všechnu hudbu, přečíst všechny sebe zlepšující knihy, vidět všechny galerijní expozice. Aktuálně si dávám malé cíle…:) 

Foto: archiv redakce 

Kristýna Mazánková

redaktorka

Ráno si dám aspoň tři minuty venku na terase. Zatím je zima, ale aspoň se nechám pošimrat sluncem, které právě ráno na terasu krásně svítí. To, co se mi za celé roky nedařilo, se mi povedlo teď: začala jsem doma cvičit! Cvičím odpoledne, když se začne pomalu stmívat. Rozsvítím jen malou lampičku, zapálím vonnou svíčku a než uběhne padesát minut k šavásáně, je tma. Vyhovují mi lekce jógy od Zuzky Klingrové, aktuálně připravila cvičení pro stavy úzkosti, vnitřní tenze a depresí. A chystám se na online lekci mé oblíbené lektorky Markéty Faustové, ke které chodím na lekce do Prahy. Teď nabízí lekce zdarma na portále Moje-joga.cz. Trávím víc času kuchyni. Uvařit dobré jídlo (třeba boeuf bourguignon) nebo bábovku mi dodává zvláštní klid. Uklízím místa, které jsem dlouho ignorovala. Třeba šuplík „všehochuť” v kuchyni nebo košík s kosmetikou v koupelně. Každý den si volám s rodinou a s kamarádkami. Po té, co jsem o víkendu dokázala i několikrát denně sjíždět zprávy ze všech koutů, si teď místo zpráv prohlédnu nějakou knihu. Hlavně večer už cíleně vyhledávám spíš hezké obrázky…

Foto: archiv Silvia Haupt Kozoňová                               

Silvia Haupt Kozoňová

brand manažerka 

Pri práci z domu mi pomáha hlavne vymedzený čas na prácu. “Time slot”, v ktorom som online, dostupná na telefóne a zaoberám sa iba pracovnými vecami. Akonáhle uplynie moja pracovná doba, zatváram počítač a snažím sa robiť a hlavne myslieť na niečo iné. Takisto je skvelé, vyčleniť si doma svoje pracovné miesto a nepracovať z gauča, alebo postele. (Aj keď povedzme si pravdu, prvé dva dni v karanténe som si prácu v pyžame a v posteli docela užívala. Keď sa však človek pristihne, že je už večer a v tom pyžame si rovno môže ísť znovu aj ľahnúť, zamyslí sa nad sebou aj nad svojim spôsobom práce a začne si to plánovať lepšie.)

Foto: Kristýna Škopková

Lucie Švábenská 

online content editor

Někdy je těžké dodržovat v domácnosti svůj pracovní režim a plně se soustředit. Díky mé pozici jsem ale zvyklá na práci z různých míst. Mezi nimi je mnoho kaváren a také právě domov. Udělejme si to naopak hezké. Ráno začnu plnohodnotnou snídaní, která mi ihned zpříjemní a nastartuje den. Snadno se nechám prací zahltit a na pauzy zapomínám. Možná mohu říci, že si spíš myslím, že na ni zkrátka nemám čas. Ten si ale najít musíme a ne, nemusíme mít výčitky, že v tu dobu neodpovídáme na nové emaily, které nám postupně zaplňují schránku. Na ty přijde řada ihned po zasloužené a prospěšné pauze. Vždy si stanovím časové sloty, v kterých se plně soustředím na práci a nic jiného nemá přednost. Je ale důležité, abychom dodržovali přestávky, aby se mozek regeneroval. Nezapomínejme ani na tělo. Taková jóga nebo pár cviků ráno či večer udělá divy na mysl a vaše tělo vám také pouze poděkuje. Čas pro samu sebe je stejně důležitý jako na práci. Vytvořme si tedy v životě balanc a dodržujme ho. 

Čtěte dál