Jak moc je opálená kůže ještě v módě?

Jedna věc je jistá: Předhánět se, kdo stihl během léta nachytat víc bronzu, už rozhodně nemusíme. Jak se trend opálené kůže vyvíjel a jak je to s ním dnes?

Foto: Shutterstock

Až do 20. let minulého století se za krásnou považovala jedině porcelánově bílá pleť nedotčená slunečními paprsky. Opálenou kůži měla jen chudina pracující na poli, a tak se to považovalo za něco podřadného. Co se poté změnilo?

Ke slovu se dostala Coco Chanel, která se rozhodla změnit řadu zažitých pravidel. Naučila ženy nosit kalhoty, ale také s chutí se vystavovat slunci. Sama často pobývala na francouzské riviéře a ve svém oblíbeném Biarritz, kde se slunci nevyhýbala, a tak věřejnost brzy zaznamenala, že je Coco snědší, než by se slušelo. 

Revoluce však přicházela pozvolna. Plavky, respektive koupací oblečení se začalo zmenšovat a odhalovalo čím dál větší množství kůže. Chanelu v tom výrazně pomohly značky jako Lacoste nebo Patou.

Radikální změna myšlení

Coco hrála do karet také věda. Už v roce 1903 totiž lékař Niels Finsen získal Nobelovu cenu za objev léčivých benefitů, které sluneční záření člověku přináší. O dvacet let později začala Coco dbát na opálenou kůži ve svých kampaních a francouzská plážová střediska poprvé zůstávala otevřená po celé léto. Lidé začali chtít trávit čas na slunci.

Na opalování se začalo nahlížet úplně jinak a zcela opačně. Opálená kůže najednou byla symbolem luxusu a bronzová revoluce vyvrcholila v roce 1946 uvedením prvních bikin na světě. Dalším milníkem pak byla bondovka s Ursulou Andress v hlavní roli z roku 1962 - právě ona se postarala o celosvětový boom dvoudílných plavek i opálené kůže.

Celý svět začal soutěžit o co nejtmavší odstín opálení, v roce 1978 se ve Spojených státech zrodilo solárium, aby bronzoví mohli být i ti, kdo na dovolenou u moře nemají peníze nebo čas, a navíc chtějí mít správnou barvu celoročně.

Slunce versus vzdělání

Jenže na pozadí rozrůztajícího se trendu se vyvíjela i věda a vzdělání. Lékaři si brzy všimli, že čím víc se opalujeme, tím přibývá kožních onemocnění a nádorů. Nemusíte navíc být odborník, abyste si všimli, že vám s tmavší barvou pleti přibývá pigmentových skvrn i vrásek. Navíc každý trend jednou dosáhne svého vrcholu a touha po něm začne opadávat. Tak je to i s opalováním, které poslední roky slávy zažilo v 90. letech, a od té doby se spíš řeší, jak se opalovat zdravě - nikoli co nejvíce. 

Bronzová barva kůže jako taková už asi nikdy úplně nevymizí - už proto, že globalizovaný svět přeje rozmanitým trendům, a nikdy nic se neprosadí v tak masivní míře jako právě alabastrová pleť před příchodem Coco Chanel. Navíc všichni milujeme pocit dovolené, horké slunce na tváři, a opálení navíc vypadáme zdravější i štíhlejší. 

Respektive lehce opálení. Vlivem osvěty se dnes extrémně opálená pleť naopak stává symbolem nemocné kůže. Většinou je totiž flekatá, mnohem více se vysušuje, a tak jí ke svěžesti mnoho schází. Extrémně opálení lidé navíc vypadají starší, než ve skutečnosti jsou.

Největší trend současnosti

Pokud je tedy v souvislosti s opalováním dnes něco v módě, je to zdravý přístup, ochrana kůže, vyhýbání se slunci v jeho nejvyšší intenzitě a také samoopalování, které je vůbec nejzdravějším způsobem, jak získat zdravou barvu. Navíc v módě je spíš aktivní dovolená a sbírání zážitků, takže kdo by chtěl ztrácet čas nečinným povalováním na slunci, když stačí přimíchat pár kapek "samoopalováku" do tělového krému či mléka a za minutu vypadáte skvěle?

Čtěte dál