Jak mít v životě lepší a zdravější vztahy

Ať se na to podíváme z jakékoliv strany, vztahy jsou v životě jednou z nejdůležitějších věcí. Dělají ho buď krásným, nebo opravdu mizerným.

Foto: Shutterstock

Asi každý z nás chce mít dobré, zdravé a pevné vztahy se svým okolím, s rodinou, kamarády i partnery. Ale není to jednoduché. Jestli občas trochu tápete, tohle jsou ty nejdůležitější body, kterých byste se měli držet, aby vaše vztahy byly co nejhezčí a abyste si v životě drželi jen ty, kteří za to stojí.

Vše toxické pryč

Všechny toxické vztahy musí bez milosti pryč z vašeho života. I jediný toxický vztah vás může vykolejit natolik, že pak nebudete dobrým kamarádem nebo partnerem pro další důležité lidi ve vašem životě. Energie máme každý jen omezené množství a nemá cenu se nechávat vysávat nevhodnými lidmi. Pokud máte pocit, že jeden dva nepříjemní lidé, se kterými se vidíte jen občas, zase tolik nevadí, zamyslete se. Stává se vám, že o schůzce s takovým člověkem přemýšlíte už týden dopředu a ještě pár hodin nebo dní poté je vám nepříjemně? Možná je na čase se zamyslet, jestli jste takovou ztrátu energie ochotni připustit. 
 

Obdiv je zdravý

Máte pocit, že obdivovat svoje blízké a kamarády je tak trochu zvláštní koncept? A vy byste chtěli trávit čas s někým, od koho se nemáte co naučit? V kvalitním vztahu si obě strany předávají myšlenky, pozitivní energii, sdílejí svoje potíže i radosti. Každého svého kamaráda i partnera byste měli za něco obdivovat. Měli byste chtít být v něčem jako oni, zlepšovat se, aby na vás byli pyšní, stejně jako vy na ně. Jen tak se můžete vzájemně posouvat a růst, a ne potápět a brzdit. Růst je důležitý, a když máte vedle sebe někoho, kdo vás inspiruje být každý den lepší, je to výhra a velké štěstí pro vás oba. 
 

Pohrdání ani ve vtipu

Je normální si ze sebe a svých blízkých dělat občas legraci, to přece vztahy upevňuje. Pozor si ale dejte, pokud se některý váš blízký směje přímo vašim nedostatkům a nezdarům. I humor má své hranice a jsou chvíle a situace, do kterých nepatří. Pokud se někdo nad vámi snaží získat převahu tím, že si neustále dělá legraci z věcí, které vám nejsou příjemné nebo vás ponižují, dejte si pozor. A pozor si dejte i na protáčení očí, jakmile vaše protistrana při hádce začne koulet panenkami, je to známkou pohrdání, a to do dospělých a zdravých vztahů nepatří. 
 

Nejdřív komunikace

Pokud se v některém vašem vztahu objeví problém, zkuste si to s druhým nejdříve rozumně a v klidu vyříkat. Pokud ale bude vaši snahu o řešení nepříjemné situace brát jako útok, nevěstí to nic dobrého. Komunikace je nesmírně důležitá a "vytáhnout" občas na světlo světa to, co vás trápí, je nezbytné k tomu, abyste spolu mohli lépe fungovat. Pokud se ale druhý nehodlá o vašich pocitech vůbec bavit, asi nemá smysl s ním dál ztrácet čas. Nebude s vámi totiž nejspíše nikdy chtít mluvit o ničem, a tak se bude dusno mezi vámi a vaše frustrace jen hromadit.
 

Výčitky si nechte pro sebe

Jestli si začnete všímat, že se ve vaší komunikaci neustále objevují výčitky, ať už je říkáte vy, nebo je neustále slyšíte od toho druhého, zkuste se nejprve zamyslet nad tím, proč máte potřebu neustále jeden druhému něco vyčítat. Je mezi vámi něco nevyřešeného, co vás trápí? Neshody je důležité si vyříkat, ale neměli byste se vzájemně dusit za každou maličkost a při každé příležitosti si hned vracet, že tehdy ten nebo onen udělal to a to. Nemusíte zapomínat, ale odpouštět a nechat pře z minulosti být je nejen fér, ale také je to cesta k větší spokojenosti a vašemu vnitřnímu klidu. 

Čtěte dál