Jak mít šťastnější domov

Dejte dohromady dánské „hygge” přikázání, že více svíček je více, k tomu japonský způsob řádného úklidu podle Marie Kondo a švédský přístup lagom aneb mít všeho tak akorát, a dopracujete se ke svému vlastnímu šťastnému domovu.

Foto: archiv

Tohle jsou čtyři jednoduché tipy, jak na to.

1. Správné květiny na správných místech

Už samotná přítomnost rostlin v bytě pomáhá redukovat stres a snižuje krevní tlak, alespoň takové výsledky přinesl výzkum vědců z NASA. Rostliny umí přirozeně zlepšovat náladu. Je to navíc ten nejlepší a nejpřirozenější způsob, jak si doma vyčistit vzduch. Nejvhodnější „zelené čističky” jsou palma areka, fíkus pryžodárný, dracéna, břečťan a toulcovka. 

Do ložnice, kde si během spánku potřebujete okysličit vzduch, vyberte takové rostliny, které kyslík produkují právě v noci. Je to například aloe vera, gerbera nebo tchýnin jazyk. 

Podle Victorie Harrisonové, která napsala návodnou knihu Designem ke štěstí, je ideální rostliny dát do skupiny, vytvořit tak jakousi bytovou džungli. Efektně působí i na policích s knihami, kterým tak dodají trochu života, například břečťan, který se vine kolem knih, dodá i obyčejné knihovně velkolepost. V koupelně se hodí květiny zavěsit do vzduchu, třeba na koupelnovou tyč. Na ní můžete pověsit třeba i trs řezaného eukalyptu, horká pára z něj dokáže uvolnit vonný olej. „Pro vytříbený interiér nic nepřekoná krásu orchideje. Vysoké stonky, jemné okvětní lístky a lesklé bohaté listy pozvednou kterýkoli pokoj ve vašem domě. O orchidejích přemýšlím jako o Grace Kelly rostlinného světa,” dodává Victoria Harrisonová. 

2. Ty správné barvy 

Nepřekvapí to, ale podle výzkumu profesora Petera Whorwella je nejveselejší barvou žlutá, nejsmutnější pak šedá. Žlutá barva dokáže stimulovat náladu a stimulovat, ale zároveň je nutné nakládat s ní střídmě a opatrně. Ale jsou místa, kde trocha té žluté vyloženě prospěje. Třeba v předsíni nebo v hale je žlutá vítanou barvou. Nemusíte hned zdi vymalovat pampeliškovou barvou, mnohdy stačí málo: třeba žlutá váza nebo stínidlo na lampě. Pocit nikdy nekončícího léta můžete také navodit díky žlutým závěsům v okně. Odstínu žluté je spoustu, někdy stačí jen jemný odstín jako prvosenka nebo teplejší karamelové odstíny či „máslové” neutrální tóny. 

3. Úklid pod kůží 

Nejlepší je uklízet průběžně a nedělat z toho vědu. Odhodlat se k velkému a zevrubnému úklidu je náročné, a tak je lepší mít menší cíle. Nejlepší je chopit se nepořádku hned, jak se objeví. Když dojíte, ukliďte nádobí, když se svléknete, ukliďte si oblečení, když vstanete z postele, ustelte ji. Důležité je redukovat. Není nutné mít osm vařeček, stačí tři. A takhle je to se vším… 

4. Nejlepší vůně 

Skvělý způsob, jak domovu dodat trochu svébytné vůně, jsou vonné difuzéry. Na základě poznatků z aromaterapie je pro posílení optimismu vhodný esenciální olej z mimózy či citronu, divoká máta zvedá energii, santalové dřevo posiluje pozitivní pocity a vanilka je afrodiziakum zesilující pozitivní vjemy. Dalším způsobem, jak provonět byt, je přesunout se do kuchyně a něco upéct. Čerstvě upečený chléb nebo koláč vytvoří útulnou atmosféru. A podobný účinek mají i vanilkové vonné svíčky. 

 

Čtěte dál