Dejte dohromady dánské „hygge” přikázání, že více svíček je více, k tomu japonský způsob řádného úklidu podle Marie Kondo a švédský přístup lagom aneb mít všeho tak akorát, a dopracujete se ke svému vlastnímu šťastnému domovu.
Foto: archiv
Už samotná přítomnost rostlin v bytě pomáhá redukovat stres a snižuje krevní tlak, alespoň takové výsledky přinesl výzkum vědců z NASA. Rostliny umí přirozeně zlepšovat náladu. Je to navíc ten nejlepší a nejpřirozenější způsob, jak si doma vyčistit vzduch. Nejvhodnější „zelené čističky” jsou palma areka, fíkus pryžodárný, dracéna, břečťan a toulcovka.
Do ložnice, kde si během spánku potřebujete okysličit vzduch, vyberte takové rostliny, které kyslík produkují právě v noci. Je to například aloe vera, gerbera nebo tchýnin jazyk.
Podle Victorie Harrisonové, která napsala návodnou knihu Designem ke štěstí, je ideální rostliny dát do skupiny, vytvořit tak jakousi bytovou džungli. Efektně působí i na policích s knihami, kterým tak dodají trochu života, například břečťan, který se vine kolem knih, dodá i obyčejné knihovně velkolepost. V koupelně se hodí květiny zavěsit do vzduchu, třeba na koupelnovou tyč. Na ní můžete pověsit třeba i trs řezaného eukalyptu, horká pára z něj dokáže uvolnit vonný olej. „Pro vytříbený interiér nic nepřekoná krásu orchideje. Vysoké stonky, jemné okvětní lístky a lesklé bohaté listy pozvednou kterýkoli pokoj ve vašem domě. O orchidejích přemýšlím jako o Grace Kelly rostlinného světa,” dodává Victoria Harrisonová.
Nepřekvapí to, ale podle výzkumu profesora Petera Whorwella je nejveselejší barvou žlutá, nejsmutnější pak šedá. Žlutá barva dokáže stimulovat náladu a stimulovat, ale zároveň je nutné nakládat s ní střídmě a opatrně. Ale jsou místa, kde trocha té žluté vyloženě prospěje. Třeba v předsíni nebo v hale je žlutá vítanou barvou. Nemusíte hned zdi vymalovat pampeliškovou barvou, mnohdy stačí málo: třeba žlutá váza nebo stínidlo na lampě. Pocit nikdy nekončícího léta můžete také navodit díky žlutým závěsům v okně. Odstínu žluté je spoustu, někdy stačí jen jemný odstín jako prvosenka nebo teplejší karamelové odstíny či „máslové” neutrální tóny.
Nejlepší je uklízet průběžně a nedělat z toho vědu. Odhodlat se k velkému a zevrubnému úklidu je náročné, a tak je lepší mít menší cíle. Nejlepší je chopit se nepořádku hned, jak se objeví. Když dojíte, ukliďte nádobí, když se svléknete, ukliďte si oblečení, když vstanete z postele, ustelte ji. Důležité je redukovat. Není nutné mít osm vařeček, stačí tři. A takhle je to se vším…
Skvělý způsob, jak domovu dodat trochu svébytné vůně, jsou vonné difuzéry. Na základě poznatků z aromaterapie je pro posílení optimismu vhodný esenciální olej z mimózy či citronu, divoká máta zvedá energii, santalové dřevo posiluje pozitivní pocity a vanilka je afrodiziakum zesilující pozitivní vjemy. Dalším způsobem, jak provonět byt, je přesunout se do kuchyně a něco upéct. Čerstvě upečený chléb nebo koláč vytvoří útulnou atmosféru. A podobný účinek mají i vanilkové vonné svíčky.