Jak mít krásné vlasy během léta a po něm?

Říká se, že ve vlasech je síla každé ženy. Jak ji co nejvíce podpořit radí hvězdná kadeřnice Petra Měchurová, která spolupracovala i na titulce zářijového čísla Harper's Bazaaru.

Foto: archiv Petra Měchurová

Strávily jste celé léto u vody a na sluníčku a teď vaše vlasy spíše než hustou a krásnou hřívu připomínají otep suché slámy? Zeptali jsme se kadeřnice a majitelky kadeřnického salonu Petry Měchurové, co dělat, aby vaše vlasy byly co nejkrásnější. Ať už jste se z dovolené již vrátily, nebo se na ni teprve chystáte. Jak sama Petra říká, ve vlasech je kouzlo a síla každé ženy. 

První záchrana

Asi nejjednodušším způsobem, jak vlasům dodat opět život, jsou hydratační masky, které si navíc můžete aplikovat i samy doma. "Hydratační maskou se do vlasů dodá nejvíce pružnosti, budou hedvábné a vyživené," říká Petra Měchurová. 

Máčet či nemáčet?

Máčení vlasů i několikrát denně je přes léto téměř nevyhnutelné. Jestliže se bojíte, že byste si je přehnaným namáčením poničily, nemusíte. Stačí trocha péče. "Když se vlas máčí, vyplachuje se a vymývá se z něho všechna dodaná ochrana a regenerace," říká Petra Měchurová. Vlasy se tak stávají náchylnými. Přijdou totiž o ochrannou vrstvu a dostane se do nich snáze vítr a UV paprsky. Vlasy se pak snadněji poškodí či ztratí pigment. Stačí jim ale dodávat výživu a UV ochranu v průběhu dne. "Já osobně doporučuji krém, aplikace je jednoduchá a můžete ho nanášet přesné množství na místa, která jsou nejvíce poškozená a přecitlivělá," dodává.  Zesvětlený vlas ovšem neznamená, že došlo k poškození. Jedná se pouze o klasický proces ztráty pigmentu v důsledku otevření vlasu. 

Foto: Radka Leitmeritz

Následná péče

Ani úpravám vlasů se podle Petry Měchurové v létě nemusíte vyhýbat. S teplem a stylingem vlasů však musíte být opatrné, což je ale třeba i po zbytek roku. Večer po stráveném dni u vody je dobré vlasy ošetřit a dodat jim ztracené živiny. "Večer je důležité vlasy umýt, protože je v nich chlór, sůl, nebo letos spíše nečistoty z rybníka. Takže umýt šamponem, dát na vlasy regenerační přípravek a balzám, který vlas opět uzavře, vyživí a dodá mu vše, co potřebuje," radí Měchurová. 

Peelingem ke krásným vlasům

Některé typy vlasů mohou být při schnutí na vzduchu náchylné na tvorbu plísní či lupů. Platí tak, že je vždy lepší vlasy během sušení alespoň provětrávat. I u vlasů je dobré myslet na kůži, ze které rostou. Stejně jako pleť na obličeji, i pokožka hlavy si občas zaslouží pořádnou péči a kosmetiku. Peeling je podle Petry Měchurové jakýmsi ekvivalentem kosmetického ošetření. "Vlasy se připraví na účinnější regeneraci a látky pak lépe působí. Pro příklad můj oblíbený peeling od Kérastase obsahuje mnoho pro vlasy prospěšných látek Abyssine, které mají léčivé účinky, působí antialergicky, regenerují pokožku hlavy a zároveň posilují vlasové vlákno. Obsahuje ale i spoustu blahodárných olejů a také meruňková zrníčka, která zase pokožku hlavy aktivují a čistí,". 

Ani s peelingem se to ale nesmí přehánět. Pokožka se odstraňuje samovolně kartáčováním, pískem, větrem. Během pobytu u moře je tak lepší peeling vynechat. "Pokožka bývá od sluníčka hodně podrážděná. Na podzim, kdy je ve vzduchu větší vlhkost, se pokožka na hlavě vrství, poté je peeling vhodný,". Takže pokud se lupy nedělají a vy si vlasy poctivě kartáčujete, dejte pozor, abyste si pokožku na hlavě spíše nepodráždily. Jak Petra Měchurová dodává, mohou pak vznikat nepříjemné alergické reakce a podráždění. "Lupivost je reakce na to, že se vlasové pokožce něco nelíbí, proto produkuje více kůže. Takže když ji mechanicky odstraníte, musíte pak pokožku zklidnit," dodává. 

Foto: archiv Instagramu @veronika.dobruska

Oleje, vitamíny, nezbytnosti

To, že často doporučované masky z olivového či kokosového oleje nejsou nejlepším řešením, potvrzuje nejeden vlasový specialista. I podle Petry bychom se jim raději mělx vyhnout. "Doporučuji směsi olejů, které jsou vyrobeny pro vlasy. Vlasy jsou z přírodních olejů hodně mastné a ztěžklé," říká Petra a dodává, že přírodní oleje vlas vyživí jen do určité míry, zbytek oleje poté na vlasech zůstává a je důležité ho opravdu důkladně vymýt, což ale nebývá snadné. 

Kvalitní potraviny a výživové doplňky jsou skvělými pomocníky. "Na vlasy je nejlepší hořčík a zinek, vitamín B, samozřejmě také kolagen, ten zajišťuje elasticitu vlasů. Důležitá je vyvážená strava obsahující vitamíny a minerály," doporučuje Měchurová. Na vlasy působí i stres a spousta neduhů může být i dědičná. Vždy je ale dobré mít po ruce kvalitní šampon, výživu a stylingový přípravek. Poté může mít krásné vlasy každý. Nikomu by nemělo chybět ať už tužidlo, vosk, krém nebo cokoliv, co vlasy dotvoří a pomůže jim k co nejlepšímu vzhledu. Vlasy by měly mít krásný střih doplněný barvou nebo lehkým zesvětlením. Produkty je potřeba zvolit dle kvality vlasů. 

Na závěr pamatujte, že v jednoduchosti je krása a s ničím se to nemá moc přehánět, jak zdůrazňuje i sama Petra Měchurová. 

Čtěte dál