Jak lépe a rozumněji nakupovat oblečení?

Kdo z nás se nikdy nezamyslel nad stavem svého šatníku. Nebo financí. Přistupovat k obojímu zodpovědně je nyní důležitější než kdy dřív.

Foto: Shutterstock

Asi nejslavnější věta Carrie Bradshaw, že peníze má nejraději tam, kde na ně vidí, tedy v šatníku, dnes vyznívá zcela nepatřičně. Mít neustále něco nového, lepšího a nablýskanějšího je postoj, který začíná pomalu patřit minulosti. Ono tak často skloňované slovo "udržitelnost" v sobě skrývá mnohem více a jeho synonymem není "nedostupná", "složitá" ani "nákladná". Udržitelnost znamená také být rozumnější v tom, co a kolik toho nakupujeme. Mít vybrakovaný účet a Louboutinky na nohou není moc sexy. Udržitelný přístup k módě a vlastním financím je sexy o dost víc. A navíc jde jedno ruku v ruce s tím druhým. 
Změna přístupu k módě a oblékání přestává být otázkou inklinace k tomu či onomu lifestylovému proudu. Být ohleduplný k životnímu prostředí je naprostou nezbytností a odpovědnost nese každý z nás. Designéři se bouří, protože tlak na vytváření nových kolekcí je enormní a nedá se zvládat. Množství oblečení, které vyrobí velké fabriky, je v řádech milionů za měsíc, a alarmující zprávy o tamních pracovních podmínkách se objevují se stále větší četností. Odvracet zrak už zkrátka není kam. Na každém rohu číhá další znepokojivá informace. Nastává nová doba. Módní svět prochází spoustou změn a nakupování oblečení už nejspíš nikdy nebude takové jako dřív. 

 

Teď jde jen o to, jít na to trochu jinak. Jak lépe a udržitelněji nakupovat? 

Změna nemusí být radikální

I když by se mohlo zdát, že požadavek na větší osobní zodpovědnost je spojený s odmítáním jakékoli rychlé módy, není to pravda. Ano, i velké řetězce se snaží o zodpovědnější přístup, i když často v diskutabilním rozsahu či jen v rámci krátkodobých kampaní. Co je ale z takových snah patrné, že nad tlakem ze strany zákazníků není možné jen mávnout rukou. Chování každého z nás tak má přímý vliv na to, jak budou velké řetězce postupovat, a není vůbec od věci očekávat, že pokud změníme své nákupní návyky, značky se budou přizpůsobovat. Každý náš nákup může ovlivnit směřování celého módního průmyslu. Takže rychlá móda ano, ale rozumně a hodně vybírat. 

Foto: archiv Instagram @fash_rev

Studujte cedulky

Věc se vám nesmí jen líbit, musí být také správně vyrobená. Jak se říká, nikdo není tak bohatý, aby mohl kupovat levné věci. Čtěte cedulky a na vše sahejte. Hledejte přírodní materiály - bavlnu, len, vše s vyšší gramáží (už na omak bude látka silnější) a vyhýbejte se příměsím polyesteru a dalších umělých vláken. Polyester je v podstatě plast, a kromě toho, že se nerozkládá, je i poměrně nepraktický. Hlavně na léto. Dívejte se i na švy. Obraťte oblečení naruby a všímejte si, jak je ušité, zda někde visí nitě nebo jestli jsou švy křivé. Taková věc vám nemůže dlouho vydržet. Raději investujte do oblečení dražšího a kvalitnějšího, které se nebude po každém vyprání více a více ničit, ale bude časem jen získávat na kráse. 

O své věci se starejte

Chytřejší přístup k módě zahrnuje i to, jak se o svoje oblečení staráme. Nejen, že déle vydrží, navíc bude i lépe vypadat. Čtení care labelu (cedulek s instrukcemi) je jen začátek toho, co pro své oblečení můžete udělat. Vlnu perte v ruce, džíny naruby, stejně jako oblečení s potiskem, zapínejte zipy a jemné prádlo dávejte do ochranných sáčků. 
 
Oblečení i životnímu prostředí, svědčí také praní na nižší teploty, na kratší programy a v šetrnějších prostředcích. Pokud nemáte na složitou péči o oblečení čas nebo trpělivost, vyhýbejte se náročným materiálům. Vlnu, hedvábí, kůži nebo jemné materiály milujeme, pokud ale nemáte čas chodit do čistírny nebo jim doma věnovat extra péči, pořiďte si raději méně náročné materiály nebo směsi, které jsou odolnější, jako len, bavlnu či směsi vlny, které je možné prát v pračce. 

Pamatujte si, co už máte

Čím více toho máte, tím snáz zapomínáte, co že to vlastně máte. Většina z nás nosí jen malé procento ze svého oblečení a zbytek leží ladem. A stejně máme neustále nutkání kupovat nové a nové. Udělejte si pořádný clear out - najdete poklady. Když navíc budete mít přehled o tom, co vlastníte, budete nové věci pořizovat mnohem rozumněji a využijete mnohem více věcí, které už máte doma. 

Foto: archiv Instagram @nineteennikey

Půjčujte si, vyměňujte

Vzpomínáte si ještě na doby, kdy jsme si šly ke kamarádce půjčit to super tričko, protože jsme zrovna měly důležité rande nebo nějakou jinou puberťáckou kratochvíli? Proč s tím zase nezačít? Podle výzkumů je stále populární nakupování takzvaných "going out" kousků, tedy věcí, které si za pár korun koupíme prostě proto, že chceme mít něco nového na pátek večer strávený venku. 
 
Přitom přesně tyhle kousky, které si vezmeme jednou, jsou pak tím největším břemenem našich skříní. Určitě máte doma taky několik takových kousků, na které jste už úplně zapomněli. Příště raději zavolejte kamarádkám a outfit na jeden večer si půjčte nebo rovnou povyměňujte. Ušetříte planetu, peněženku i místo ve skříni. 

Foto: archiv Instagram @celinecelines

Hledejte jinde

Ať už toužíte po jakémkoli módním kousku, nechoďte hned do obchodů s rychlou módou. Zkuste se nejprve pořádně podívat jinde. Prvním místem můžou být třeba skříně vašich babiček a maminky. Pak zkuste místní sekáče a vintage obchody. Možná, že najdete poklad.

Naučte se kombinovat

Instagram je místem, kde často narazíme na fotografie krásných věcí, které nemáme a najednou nutně potřebujeme. Což často vede k ne příliš rozumným, impulsivním nákupům dalších a dalších hloupostí. Je ale také místem, kde hledáme inspiraci k tomu, jak naše kousky využít co nejvíce. Umět vytvářet stále nové a nové kombinace z věcí, které už máte, je umění, které by měl ovládat každý z nás. Protože nepotřebujete nové věci, stačí jen nový pohled na ty, které už máte. 

Čtěte dál