Jak klasická hudba rozezněla majestátní Petschkovu vilu

Americký Den nezávislosti se tradičně slaví velkolepými ohňostroji. Vy si ho můžete užít v jedné z nejkrásnějších pražských rezidencí, vile Otto Petschka, a za tónů Antonína Dvořáka.

Foto: Petra Hajská

Petschkova vila v pražské Bubenči patřila ve své době k nejokázalejším soukromým sídlům. Vystavěna byla původně jako domov pro rodinu bankéře Otty Petschka. Rodina si honosných prostor dostavěných v roce 1931 užívala jen krátce, než před válkou a nacisty prchla do zahraničí. Od roku 1945 ji jako svou rezidenci využívají američtí velvyslanci a do reprezentačních interiérů se tak dostanou pouze pečlivě vybrané osoby.

Pokud však chcete do unikátních prostor i přesto nahlédnout, nenechte si ujít záznam koncertu PKF – Prague Philharmonia (dříve Pražská komorní filhramonie), kterou současný americký velvyslanec USA Stephen King pozval k oslavám svátku 4. července. Hudebníci PKF pod vedením dirigenta Leoše Svárovského totiž hráli přímo pod širým nebem před vilou a s nádherným výhledem do rozlehlé zahrady.

Foto: Petra Hajská

Cesta po Americe

"Koncert je pro mě velmi osobní záležitostí.  PKF – Prague Philharmonia zde v mé rezidenci uvede skladbu, která ztělesňuje vazby mezi našimi dvěma národy - ódu Antonína Dvořáka na Ameriku, Symfonii Z Nového světa. Tímto výjimečným uměleckým dílem nás Dvořák zavede na cestu po Americe, procítěnou českým srdcem a duší," uvedl velvyslanec King.

Záznam koncertu můžete sledovat na ČT Art v sobotu 4. července od 20:00. Pokud by vám taková dávka klasické hudby nestačila, můžete již vybírat z programu nové koncertní sezony. Hudbu Haydna, Mozarta nebo Beethovena, na kterou se těleso soustředí, si můžete vychutnat na koncertech v Rudolfinu nbeo ve Smetanově síni Obecního domu. V nabídce jsou ale i exkluzivní koncerty pro malý počet hostů v Lobkowiczkém paláci nebo cyklus soudobé hudby odehraných v Experimentálním prostoru NoD.

Čtěte dál