Jak jsem si zamilovala crossfit

Když se zblázníte do překonávání.

Crossfit. Málokdo o tomto relativně novém sportu, který k nám přišel z USA, ještě neslyšel. V každém větším městě se otevírají crossfitové gymy, sportovní značky nabízejí speciální crossfitové kolekce a na Instagramu najdete pod hashtagem #crossfit přes 44 milionů příspěvků.

Nejjednodušší odpověď naotázku “A co se na tom crossfitu vlastně dělá?“ by byla “Všechno“. Opravdu. Od shybů přes výskoky na bednu přes šplh a angličáky až po trhy s činkou. Jde o komplexní cvičení, které učí atlety všestrannosti. A tak se na tréninzích se potkáte se vzpíráním, gymnastikou i s cvičením s vlastní vahou. Často během jediného workoutu. A jelikož jde o maximálně efektivní cvičení ve vysoké intenzitě, stačí pár minut naplno, abyste zůstali ležet na zemi vyčerpáním.

Foto: Shutterstock

Láska na první pohled?

Věříte v lásku na první pohled? Já ano. V případě crossfitu tomu tak ale rozhodně nebylo. Svůj první trénink si pamatuji, jako by to bylo včera. Pravidelně jsem sportovala už několik let, tou dobou to byly hlavně lekce TRX a fitboxu. Ty jsem zvládala levou zadní, a proto když se parta kamarádů z fitka rozhodla jít vyzkoušet crossfit, neváhala jsem a hned se přidala. Říkala jsem si: „Však sílu i fyzičku mám, co by mě tam tak mohlo překvapit?!“

První facka (pro tělo i ego) přišla hned při rozcvičce. Připadalo mi to jako ďábelský workout, ne warm-up! A tím to nekončilo. Následovala silová část (kde jsem zjistila, že žádnou sílu nemám) a workout, ve kterém jsem nezvládala 4 cviky z 5. Při wall ballech mi padal medicimbal na hlavu, na hrazdě jsem se ani neudržela a samotná osa bez závaží pro mě byla těžká.

A po spoustu dalších lekcí to vypadalo podobně. Ale protože se nerada vzdávám, vydržela jsem a překonala ty nejtěžší začátky. A proto teď, o tři roky později, s radostí sázím kliky ve stojce, dřepy na jedné noze, lítám na hrazdě a nad hlavu házím víc, než sama vážím.

Vypadat dobře jako vedlejší produkt

Co mě na crossfitu tolik baví? Dokonce tak moc, že jsem schopná vstát ráno o půl 6 a vyrazit na trénink ještě před prací? Překonávání se. Radost z každého dalšího shybu nebo půlkila na čince. Radost z vyhraného workoutu. A ten nejlepší pocit, když ležím vyčerpaná na zemi v kaluži potu, a jsem jen a prostě šťastná, že jsem to zase zvládla.

A to nejdůležitější – na crossfitu mě baví, že to nedělám proto, abych hubla/nabírala svaly/dobře vypadala, tak jako tomu bylo u všech sportů předtím. Crossfit dělám pro zábavu, protože se chci zlepšovat, a protože tam mám spoustu kamarádů.

Vypadat dobře je jen vedlejší, ale pořádně příjemnej, produkt. Nemluvě o tom, že s takovým výdejem si můžete jednou za čas dovolit burger s porcí hranolek úplně bez výčitek!

Kontrasty

Miluju šaty, sukně, podpatky, rtěnky, výrazné náušnice i líčení. V obchodech s oblečením a drogeriích bych dokázala trávit hodiny. Ale stejně tak mám ráda pravý opak. Nenalíčená, špinavá od magnézia, v durch propoceném tričku, se strženým mozolem, modřinami po celém těle a s radostí v očích z váhy na čince, která by dala zabrat kdejakému klukovi.

To je totiž nejlepší. Nemusíte se rozhodovat, jestli být beauty nebo beast. Můžete být oboje. A přestože si ráda naložím pořádně těžkou činku a v tréninku nazvedám stovky kil, ocením, když mi někdo podrží dveře nebo pomůže s těžkou taškou.

O autorce
Foto: Instagram Markéty Zvolské
O autorce

MARKÉTA ZVOLSKÁ se živí jako marketingový specialista. Má ráda prossecco, ananasový Frisco, Vídeň, vzduch po bouřce, RedBull bez cukru, cider, krajkový podprsenky bez kostic, nábytek z palet, jednorožce, čerstvě povlečený peřiny, velký snídaně, dlouhý letní večery, crossfitový workouty s hrazdou, Bun bo Nam bo a Aperol. Je zadaná a s přítelem žije v Brně. Sledovat ji můžete na jejím blogu, facebooku a instagramu.

Čtěte dál