Jak elegantně zvládnout small talk

Až zase příště půjdete na večírek, žádná konverzace vás nezaskočí ani neotráví.

Jak se máš? Tahle tři slova by se klidně dala označit za ta nejzbytečnější na světě. Někdy je sice říkáme zcela upřímně, ale většinou se říkají jako povinnost, zvyk. Toho, kdo se ptá, odpověď moc nezajímá, a ten, kdo odpovídá, většinou neříká pravdu.

Foto: Shutterstock

Zkuste klást trochu více otázek. Jeden harvardský průzkum potvrdil, že pokud se budete lidí ptát a nespokojíte se jen s “jak se máte”, budou vás považovat za zajímavější bytost.

Jenže na co se ptát?

Příliš to neřešte a buďte autentičtí a zapomeňte na témata, jako je počasí nebo doprava. Zkuste být víc osobní a zkuste najít něco, co vás opravdu zajímá nebo o čem jste ochotni se aspoň chvíli bavit.

Pomůže, když se rozhlédnete kolem. Můžete se bavit o uměleckém díle, co visí na zdi, o hudbě, která právě hraje. Ještě jednodušší to je, když jste u někoho doma nebo v něčí kanceláři. Určitě během vteřiny najdete něco, co vám prozradí jeho zájmy. Mohou to být vystavené fotky, knihy, nebo třeba tenisová raketa opřená v rohu místnosti.

Práce je jistota

Vůbec nejjednodušší je ptát se lidí na jejich práci. Tam je celkem velká jistota, že se netrefíte do citlivého tématu. Ptejte se na firmu jako takovou, na jejich náplň práce, jak se k ní dostali, co je na ní baví. To vám zabere klidně celý večer.

Kdyby ale náhodou ani práce nezafungovala, prozraďte nějakou novinku o sobě - třeba že jste si právě pořídili psa, že se vám rozbilo auto, že vaše sestra včera porodila…

Když nezabere ani to, omluvte se, že musíte najít kamarádku nebo toalety, a zmizte. Dokonce i na small talk musí být dva, takže když nikam nevede, běžte raději svůj čas věnovat někomu jinému.

Čtěte dál