Jak dostat Mid-Century Modern styl i k vám domů?

Také toužíte po retro skříňkách v tmavém dřevě a kožené sedačce v barvě koňaku? Nejspíše jste propadli kouzlu stylu Mid-Century Modern.

Foto: archiv značky

Pryč jsou doby, kdy jsme toužili po čistě bílých minimalistických interiérech po vzoru Skandinávie. Všeho moc škodí, a tak nás začaly sněhobílé místnosti plné minimalistického nábytku v tom stejném odstínu trochu nudit. Trendy v bydlení začaly přímo ovlivňovat i ty z nás, kteří se tomuto odvětví běžně spíše vyhýbali a o Charlotte Perriand věděli jen to, že měla cosi společného s Bauhausem. 

A právě na populární Bauhaus, jež vznikal v Německu v první polovině minulého století, reagovali i zaoceánští designéři. Jejich odpovědí byl styl Mid-Century Modern, jež mezi lety 1945 až 1969 zaplnil snad všechny americké obýváky, od Kalifornie až po Maine. Mid-Century Modern stojí na juxtapozicích, nesourodých materiálech a tvarech. Na skleněných a mramorových prvcích na straně jedné, na druhé pak na masivu v barvě teplého medu a spoustě hřejivých textilií. V době smutku v poválečném období měl být prostředkem, jenž měl vnést do života lidí radost. Je docela pravděpodobné, že proto zažívá v dnešních dobách takovou renesanci. 

Ikonami tohoto stylu byli například bratři Eamesovi, Finn Juhl, Florence Knoll či George Nelson. Od svých vizí nečekali nic méně, než aby se staly novou estetikou pro moderní dobu. Vznikl tak styl, jež definoval, jak vnímáme moderní bydlení. Pod jejich rukama vznikaly návrhy, které působí současně a svěže i desítky let poté. Co totiž dnes bereme jako samozřejmost, to bylo v dobách vzniku něčím zcela jedinečným, nevídaným a revolučním. Těžko dnes najdete kus nábytku, jež by tímto stylem nebyl více či méně ovlivněn. 

Pokud chcete mít domov útulný, moderní a maximálně funkční, je Mid-Century Modern styl právě pro vás. 

Styl bydlení, jež byl populární před pár desítkami let, má několik výhod. Kousky odpovídající jeho estetice totiž dodnes najdete v mnoha obývácích babiček či rodičů a plné jsou jich i antiky a bazary. Až tak zatoužíte po nábytku z tmavého dřeva a roztomilých křesílkách od Jindřicha Halabaly, podívejte se nejdřív po známých. Dáte tak nový život nábytku, který si to zaslouží. Obstál přeci zkoušku času a teď bude dělat radost dál. A co neseženete tam, zachrání nové kolekce inspirované tímto populárním stylem. Koberce, deky, sedačky a lampičky. V designu prověřeném léty, který vás nikdy neomrzí. 

Nepřeberné množství inspirace na to, jak na Mid-Century Modern styl najdete třeba na Instagramu. Hledejte třeba u modelky Elsy Hosk či influencerky Marie Von Behrens. 

Jste fanoušky tohoto populárního stylu? Inspirujte se...

 

... a udělejte si radost.

Čtěte dál