Jak chránit svou pleť před sluncem?

Stačí, když vás před sluncem chrání make-up, nebo musíte nanášet ještě speciální přípravek? A je pak potřeba ještě denní krém? Kosmetická editorka Zdenka Tomis vás naučí, jak pleť chránit co nejlépe a bez kompromisů.

V zimě nám vůbec nevadí vrstvit na pleť produkty, protože bývá hodně suchá. V poklidu opakujeme známý postup: lotion, sérum, krém, make-up – a vůbec nad tím nepřemýšlíme. Ale co v létě? Nejpříjemnější by bylo nenanášet vůbec nic, abychom se zbytečně nemastili, jenže pak jsou tu všechny ty sluneční hrozby.

Foto: Shutterstock

Otázka, jak na sebe vrstvit produkty, je důležitá také proto, aby z nich pokožka měla ten správný užitek. Zásadní je, že ve všech letních vrstvách chceme pleť zatěžovat co nejméně, aby neprodukovala tolik mazu a nezanášely se póry. Začněte tím, že zvolíte lehčí textury. Mezi jednotlivými kroky vždy minutu počkejte, aby se každý produkt stihl dobře vstřebat. Po ranním vyčištění můžete pleť osvěžit jen hydratační mlhou ve spreji, která je lehčí než lotion. Jakmile zaschne, můžete začít s hydratací.

Pokud používáte pěsticí sérum, můžete klasický denní krém klidně vyměnit za ten opalovací. Vždy by ale měl být určený vyloženě na obličej. V dnešní době se navíc prodávají „opalováky“, které řeší vrásky či pigmentové skvrny. Ve dnech, které hodláte strávit venku na slunci, byste tento postup raději neměla měnit.

Když vás ale čeká den prosezený v kanceláři, postačí, když bude ochranný filtr obsahovat váš denní krém. Nespokojte se však s SPF nižším než 30. Totéž platí o make-upu. Pokud má například SPF 15, měla byste ho doplnit ještě silnější ochranou. Pamatujte však na to, že faktory se nesčítají. Když nanesete krém s třicítkou a make-up s dvacítkou, není to padesátka, ale pořád jen třicítka. Perfektní pro tyto situace je sluneční mlha ve spreji, kterou můžete nanést kdykoli během dne a klidně i přes make-up. Ta od La Roche-Posay z řady Anthelios XL se dokonce pyšní faktorem 50 a hodí se i na citlivou pleť.

Na pláži to však jako ochrana určitě nestačí – při slunění opravdu striktně dodržujte používání opalovacích krémů. Existují i tónované, a tak klidně vynechejte make-up. Pokud vaší pleti pouze opalovací krém nestačí, klidně pod něj ráno kromě séra naneste i svůj oblíbený denní krém, aby se nestalo, že se sice nespálíte a vyhnete se pigmentovým skvrnám, ale zase vám vyraší pupínky nebo vznikne jiné podráždění.

Když si ani teď nevíte rady, pamatujte si dvě základní pravidla: Přípravky nanášejte od nejlehčího k nejhutnějšímu. Pokud řešíte nějaký problém, například akné, produkt na jeho léčbu naneste co nejblíže pleti.

Čtěte dál