Jak být skutečně pozitivní

Nemusíte být vždycky veselí, abyste byli pozitivní.

Foto: archiv Instagramu @imaanhammam

Být pozitivní se stalo jakousi prázdnou floskulí dnešní mladé generace. Toužíme se pozitivními lidmi obklopovat, a ještě lépe jimi být. Chceme být tak šťastní, jak na sociálních sítích předstíráme, že jsme.
 
Stejně jako se vším, ani s pozitivitou se to nesmí přehánět. Ve světě, kde se z pozitivity a štěstí stala měřítka úspěchu, aneb, kdo vypadá šťastnější, šťastnější nejspíše i musí být, jsme se začali trochu ztrácet. Podle odborníků jsme milník, kdy je míra pozitivity vyžadovaná společností únosná, dávno minuli a vydáváme se na cestu nejistých zítřků. 
 
Vypadat šťastně totiž nemusí znamenat vůbec nic. Stejně jako se na chvíli vydržíte usmívat pro fotografii, i když jste si danou událost ani trochu neužívali, můžete se přetvařovat i sami před sebou, před přáteli. Na takové pozitivitě ale není nic veselého. 
 
Radost a štěstí by ale neměli být komoditami. Měli bychom je skutečně cítit, ne je předstírat ve chvílích, kdy je to sice výhodné, ale není to autentické. Protože neustálé rozjaření by nemělo být naším cílem. Důležité je dosáhnout vyrovnaného stavu, kdy vás jen tak něco nerozhodí. Zkrátka skutečné rovnováhy. A to není nemožné. 
 

Jak být pozitivní i v situacích, kdy to není zrovna snadné?

Nic není stále zalité sluncem

Ti opravdu šťastní lidé prý nejen že nejsou ti, co se neustále usmívají, ale jsou to ti, kteří si občas dokáží od srdce postěžovat. Protože když budete dávat volnost emocím a nebudete si některé z širokého spektra "zakazovat", negativita se ve vás "neusadí". Je potřeba dát všem pocitům volný průběh. Občasnou negativitu nevyjímaje. Pak byste se mohli dostat do stavu, kdy budete lhát sami sobě. A to nikdo z nás nepotřebuje.

Nečekejte nic, doufejte v nejlepší

Slyšeli jste už někdy vaše skeptické přátele říkat, že když jednoduše počítají s tím nejhorším, nejsou potom zklamaní? Jaké to ale je být neustále v očekávání toho nejhoršího? Možná že pak chvíli nejste zklamaní, ale hodiny, dny, týdny žijete v negativním stavu mysli. Je mnohem lepší nemít nerealistické představy o průběhu jakékoliv situace. Buďte při zemi a doufejte v dobrý výsledek. Nečekejte zázrak, nepočítejte s tragédií. Jen tak budete v klidu namísto permanentní úzkosti nebo akutní fáze srdcervoucího zklamání. 

Count your blessings

Připomínejte si, za co jste vděční a co všechno z vašeho života vlastně vůbec není taková samozřejmost, za jakou to považujete. Je dobré podobné pozitivní okénko praktikovat několikrát za týden. Klidně každý den ráno nebo večer. To pověstné, že zjistíte, co jste měli, až když to ztratíte, potom nebude platit. Vědomí toho, co všechno krásné máte vám navíc dá více síly překonat různé překážky a těžkosti.

Vnímejte svůj život jako cestu

Někdy je snadné propadnout pocitu, že tohle je "ono". Tohle jste vy, váš život, vaše cesta. Nic ale nikdy není definitivní. Vy i okolnosti se mohou změnit, a to k lepšímu. Neberte věci jako permanentní, statický stav. Věřte, že lepší časy přijdou, berte vše jako příležitost k růstu, nebo k tomu, se někam posunout. Ne jako finální destinaci.

Nekoukejte okolo

Je to tak, srovnávání nikam nevede. Srovnávat totiž nikdy nemůžete komplexní situaci druhého člověka. Srovnávat se s ním budete jen v těch bodech, které vás trápí a zbytek si prostě domyslíte. Vaše fantazie tak vytvoří zcela nereálný obraz života, který ani on sám nežije. A vy se nakonec nebudete srovnávat se skutečností, ale jen a jen se svými představami. 

Čtěte dál