Jak být lepší?

Cesta k dokonalosti je dlážděna neustálým sebevzděláváním. Tady je 5 způsobů, jak neusnout na vavřínech.

Foto: archiv

1 Sociální sítě k pozitivitě

Jako lapač přátel nehraje Facebook už žádnou významnou roli. Není nutné sledovat každý krok spolužáka ze základní školy, ani bývalé kolegy, kteří se chlubí svými politickými názory. Pro tyto účely existuje chytré tlačítko „skrýt“ či „odebrat“. Co je však dobré přibrat, jsou profily médií a institucí, které mají co říct. Od DVTV přes iRozhlas, zahraniční BBC nebo 60 Second Docs. Pokud si přečtete knihu nebo rozhovor se zajímavou osobností, můžete s ní být neustále v kontaktu díky tomu, že ho začnete sledovat na Facebooku nebo na Twitteru.

2 Studentem kdykoli

Pěstujte svou zvídavost, protože nejsžíravější je pocit, že už není kam dál jít. Proto se učte a lhostejno co. Vyhledávejte si zajímavé on-line kurzy (oblíbený je portál Naučme se), školení, konference, využívejte mentory nebo konzultanty. Někdy stačí jedna věta, kterou vám výše zmínění řeknou, a posune vás to dál. „Před čtyřmi lety jsem začal studovat. Byl jsem v meziobdobí, kdy jsem jen koncertoval a netrávil jsem čas psaním písniček. Tehdy jsem propadl dojmu, že každé pondělí a úterý, které bych měl jen prokoukat z okna, je marné. A tak jsem začal studovat obor aplikované ekologie,“ popisoval v rozhovoru pro Radiožurnál muzikant Daniel Bárta své pohnutky, proč se po čtyřicítce přihlásil na vysokou školu. Motivace k tomu naučit se něco nového může přijít odkudkoli. A nemusí jít ani o studium bakalářského oboru, kolikrát stačí třeba kurz výroby domácí kosmetiky nebo konference o podnikání.

3 Žádné marné chvíle

Těch chvílí, kdy se přesouváme z bodu A do bodu B nebo kdy čekáme na cokoli... Nejlepším společníkem proti pocitům zmaru a nudy jsou audioknihy a podcasty. Zatímco u audioknih můžete číst ušima, u podcastů si můžete vybrat takové, díky kterým se budete vzdělávat. Na Spotify, Apple Music nebo na YouTube lze najít spoustu materiálů, které nemají nic společného s hudbou, ale se sebevzděláním. Oblíbený je YouTube kanál koučky Marie Forleo (Marie TV), pokud si chcete zlepšit cizí jazyk, například na Spotify můžete najít News in Slow, kde moderátorka čte zprávy v němčině, ale pomalu, aby jim rozuměl i nerodilý mluvčí.

4 Zázračné rituály

Americká spisovatelka a dramatička Joyce Carol Oates jednou přirovnala své psaní k „posunování buráku nosem po špinavé podlaze“. Mínila tím fakt, že práce často vyžaduje velkou dávku úsilí. Není to jen radost a pověstný stav flow, většinou to dost dře. Z knihy Každodenní rituály, kde Mason Currey popisuje všední dny nevšedních osobností vychází důležité poznání: každý má své zajeté každodenní zvyky. Spisovatel James Joyce před psaním vždy hrál na piano a zpíval a Charles Darwin celých čtyřicet let po probuzení chodil na procházku a usedal k pracovnímu stolu nejpozději v osm hodin ráno. Není divu, dovednosti se posilují především tréninkem a praxí.

5 Naučte se mluvit

Ať už děláte cokoli, naučte se dobře mluvit a sebeprezentovat. Zlepšit rétoriku a umět správně a záživně formulovat své názory a znalosti může být drobností, která vás posune dál. Hodí se nejen profesionálům, ale oceníte ji v soukromí. Existují i kluby rétoriky neziskové mezinárodní organizace Toastmasters. Bývají v různých městech, ale existují i online. Systém Toastmasters je unikátní v tom, že je nevede lektor, ale členové se učí podle cvičebnic a ti zkušenější radí začátečníkům.

Další tipy najdete v únorovém Harper's Bazaaru, který je v prodeji od 17.ledna.

Čtěte dál