Jak byly objeveny nejslavnější modelky světa

Naomi, Gigi, Kate… Momenty, které odstartovaly jejich hvězdnou kariéru.

Cindy Crawford
Foto: archiv Harper's Bazaar US

Předtím než se stala hvězdou přehlídkových mol a obálek těch nejvěhlasnějších módních časopisů, byla dívkou žijící v malém městě DeKalb v Illinois. Snila o tom stát se nukleární fyzičkou nebo první prezidentkou. Když ji bylo šestnáct let, lokální fotograf pořídil snímek v plavkách u bazénu pro místní školní noviny a dodal jí odvahu odjet do Chicaga zapsat se do modelingové agentury Elite. 

Gisele Bündchen
Foto: archiv Harper's Bazaar US

Dlouhodobě nejlépe placená modelka na světě byla objevena během nakupování v São Paolu, Brazílii. Ve čtrnácti letech šla svou první přehlídku a stala se supermodelkou pozdních let devadesátých a milénia. 

Naomi Cambell
Foto: archiv Harper's Bazaar US

Kultovní supermodelce bylo teprve patnáct, když ji zahlédla skautka modelingové agentury Pennington Models. „Přišla ke mě žena a zeptala se mě, jestli jsem přemýšlela o tom stát se modelkou” zavzpomínala se Cambell pro Guardian. „Moje máma si přála, abych dostudovala, ale nakonec povolila s podmínkou, že mi modeling nesmí zasahovat do zkoušek atd.”. V lednu roku 1990 byla Cambell časopisem Interview prohlášena za „královnu všech megamodelek”. Stala se součástí nejslavnější Velké pětky 90. let. 

Kate Moss
Foto: archiv Harper's Bazaar US

Čtrnáctiletou Kate zahlédla skautka Sarah Doukas zrovna, když se na letišti JFK v New Yorku dohadovala se svým otcem. V devadesátých letech ji proslavila spolupráce se značkou Calvin Klein a stala se představitelkou tzv. "Heroin chic” vzhledu. Je jednou z nejdéle vládnoucích modelek mnoha přehlídek, kampaní a editoriálú mezi supermodelkami vůbec. 

Gigi Hadid
Foto: archiv Harper's Bazaar US

Geny pro modeling zdědila od své matky, Yolandy Hadid. Poprvé ji objevil spoluzakladatel značky Guess Paul Marciano ve dvou letech, kdy se stala tváří kampaně Baby Guess. Svou pozdější kariéru odstartovala jako teenagerka a první významný editoriál nafotila pro prosincový Harper’s Bazaar roku 2014. Od té doby je hvězdou mnoha kampaní a přehlídek. 

Emily Ratajkowski
Foto: archiv Harper's Bazaar US

Její sen o tom stát se modelkou a herečkou se naplnil po té, co se zapsala ve čtrnácti letech do agentury Ford Models. Její slávu odstartovalo až to, když se nahá objevila v klipu ke skladbě Blurred Lines od Robina Thickeho. 

Čtěte dál