Jak bydlí modelka Tereza Maxová

Knihy, oheň a žádná televize. Dům modelky Terezy Maxové v resortu Kaplankaya je navržený tak, aby tu celá rodina trávila čas spolu.

Foto: Andreas Ortner

Výhled z terasy je dechberoucí, ať už se oči zarazí u okraje nekonečného bazénu, nebo se rozběhnou dál až na moře. Světlé domy do terasovitého terénu ideálně zapadají, výhledy nijak neruší, naopak, vypadá to, jako by tu stály odjakživa. Resort Kaplankaya čítá nejen luxusní ekologický hotel s bungalovy, ale i řadu obytných domů, kde má svůj druhý domov několik desítek rodin z celého světa. Přitom ještě před pár lety tu nebylo nic, ale potenciál v tomhle kusu země cítil developer Burak Oymen, manžel Terezy Maxové, správně.

„Je to pro mě a pro mého manžela srdeční projekt. Dodnes s láskou vzpomínám na zdejší úplné začátky, kdy tu nebylo nic, jen příroda, moře a pláže. S mužem, s dětmi a s mojí maminkou jsme sem několik let jezdívali do provizorního obyčejného domu bez elektřiny, kde byla jen kancelář a byt. Tomu domečku jsme přezdívali White House. Zažívali jsme tu nejkrásnější prázdniny! Založili jsme tu malou bio zahrádku, syn Tobík se tu učil rybařit. Vzpomínám na to jako na bezstarostné chvíle, kdy jsme měli spoustu času odpočívat, číst si a povídat si,“ říká Tereza Maxová.

Tehdy jsme s celou rodinou chodili objevovat okolí, nedaleké vesnice, všudypřítomné olivové háje a všechny malé i větší pláže. Na časy „na samotě u moře“ dodnes rádi vzpomínají a jako důležité memento stále stojí v nové zástavbě původní kamenná pec na barbecue.

Foto: Andreas Ortner

Tereza se sama aktivně zajímá o interiérový design a je jí velmi blízký způsob, jakým žijí lidé ve Skandinávii, kteří s nedostatkem slunečního svitu doma bojují budováním světlých interiérů. Tereza se tedy drží jednoduchého, ale osvědčeného přikázání: méně věcí, více světla. I když si prošla i obdobím, kdy to měla naopak. „Svůj první byt v Paříži jsem si našla ve čtvrti Le Marais, kde jsou samé úzké uličky, byty s malými okny, kamennnými zdmi a dřevěnými trámy. Ač to má svůj půvab, bylo to ve skutečnosti dost ponuré a tmavé. Tam mi bylo nejvíc smutno. Když jsem se později přestěhovala do jiného bytu, kde bylo velké okno a výhled do ulice, dodalo mi to světlo nejen do bytu, ale i do duše,“ všimla si Tereza.

Foto: Andreas Ortner

Nutným předpokladem k příjemnému životu, ať už je kdekoli, je také blízkost přírody, a nemusí jít rovnou o Egejské moře, ale stačí i městský park.

V duchu skandinávského designu je vybavený i interiér domu, byť zrovna tady netrpí nedostatkem světla. Severní národy s těmi jižanskými spojuje využívání co nejvíce přírodních materiálů, ať už jde o dřevo, nebo kámen, které umějí každý prostor zútulnit. Ze stejných důvodů mají doma i krb. „S posezením u ohně typem meditace souhlasí indičtí jogíni, mniši i šamani. A já také,“ dodává, a když hosty následně zarazí absence televize a jakékoli další elektroniky, vysvětlí, že zrovna obývací pokoj by měl být místem, kde si lidé mají především povídat.

Foto: Andreas Ortner

Všude jsou bílé zdi. „Věřím, že
 časem člověk zjistí, čím si tu zeď chce vyzdobit, jestli dílem od oblíbeného umělce, nebo zarámovaným obrazem od dítěte. I poličky mám ráda co nejjednodušší, pozornost totiž pak přitáhne ten objekt, který na poličce stojí. Když přijdete do interiéru, který je přeplněný věcmi a barvami, hned cítíte zmatek, oko nestačí všechno pojmout. Přitom stačí jen pár správných akcentů,“ je přesvědčená Tereza, stejně jako o tom, že zásadním kouskem každého domu je rozměrná knihovna, která poskytne místo v první řadě nejen knihám, ale pojme i nečtenářské osobní předměty.

Foto: Andreas Ortner

Je důležité si zjistit co možná nejvíce informací o místě, kde chcete žít, i o věcech, které chcete mít doma. Tereza věří, že všechno má svou duši. „Vždy jsem měla ráda věci z bleších trhů a často jsem na nich objevila něco naprosto jedinečného. Věci z druhé ruky jsou trochu jako objevené poklady, skrývají v sobě tajemství. Ale nevíte, jaké to tajemství je. Zatímco dříve jsem sbírala starožitné sochy a obrazy silných žen, retro telefony či hudební nástroje z celého světa, dnes mám ráda především předměty, které jsou mi osobně blízké a které mají historii spojenou se mnou,“ říká Tereza.

V galerii najdete detaily domu Terezy Maxové.

Čtěte dál