Italské Merano

Jestli jste si mysleli, že hory bez sněhu jsou nuda, vyrazte do italského Merana. Přesvědčí vás tu o opaku.

Na hory jezdím odjakživa především v zimě. Nechat se vyvézt nahoru, prázdnou alpskou sjezdovkou svištět dolů, k obědu si dát spaghetti, jako dezert gelato a zapít to hugem. V Itálii je božsky. V posledních letech zjišťuji, že to platí i bez sněhu a rychlé jízdy. Týden v Jižním Tyrolsku v okolí roztomilého městečka Merano mě o tom definitivně přesvědčil.

Foto: archiv Harper's Bazaar

Vysokohorské pohodlí

Když říkám, že si to tu zamilují i největší odmítači pobytu v přírodě, vážně to nemyslím jako klišé. V Meranu je totiž úplně všechno. Luxusní hotely, v nichž najdete ten největší komfort, jaký si dokážete představit. Přímo ve městě se nachází michelinská restaurace – jmenuje se Sissi a její geniální jednoduchost vás dostane. Další najdete v nedalekém okolí, protože Jižní Tyrolsko platí za michelinský ráj.

Zahrada hotelu Terme Merano, foto: archiv Harper's Bazaar

Pak je tu samozřejmě příroda. Už v uličkách města si všimnete, že je tu něco jinak, než byste v horách čekali. Možná si tu spíš budete připadat jako poblíž Středozemního moře. Výjimečné místní klima svědčí palmám, na jaře a v létě tu všechno kvete, daří se tu vínu, ale i jabloním. Kromě toho patří okolní vrcholky Dolomit na seznam přírodního dědictví UNESCO, a dokonce i slavný horolezec Reinhold Messner o nich říkal, že jsou to nejkrásnější hory na světě. Vyhlášené jsou i tím, že tu 300 dní v roce svítí slunce a obloha má azurovou barvu.

Foto: archiv Harper's Bazaar

Přímo nad Meranem se tyčí hrad Trauttmansdorff a jeho bezprostřední okolí se proměnilo v unikátní botanickou zahradu. Tady opravdu stojí za to vzít si průvodce, který procvičí váš nos, protože vás na každém kroku bude nutit poznávat vůni nejrůznějších rostlin a plodů, v nichž možná objevíte ingredience svého oblíbeného parfému.

Boutique hotel Miramonti, foto: archiv Harper's Bazaar

Jedním z nejoblíbenějších místních výletních cílů bývá vodopád Parcines. Právě u něj také začíná místní wellbeing program. Ten vás má naučit zpomalit a vnímat svět kolem sebe. V jeho rámci poznáte třeba to, jakou máte fyzičku – nejen podle toho, jak moc se při výstupu do kopce zadýcháte. Dají vám speciální pás a hodinky, které měří tepovou frekvenci. U vodopádu vás naučí správně zhluboka dýchat. Vzduch je tu totiž díky částečkám studené vody čistý a svěží. V létě se sem chodí dokonce i v noci. Jednak proto, že není takové horko, a jednak kvůli meditaci. Když totiž pochodujete ve tmě a dost dobře nevidíte, jak daleko je váš cíl a jak příkrý je kopec, do něhož stoupáte, přestanete se soustředit na nejrůznější banality a začnete přemýšlet nad mnohem důležitějšími věcmi než nad tím, „jestli už tam budeme“.

Boutique hotel Miramonti, foto: archiv Harper's Bazaar

Ve stopách císařovny

Podstata místního wellbeingu spočívá v tom, abyste si k novým požitkům našli cestu přirozeně. Nikdo vás neposadí do místnosti a nenařídí, že právě teď budete meditovat. Sympatické také je, že si tu vyčistíte hlavu, aniž ale budete muset jakkoli rezignovat na své pohodlí a nároky. Nikdo tu neříká, že zpomalit a odpočívat znamená zavřít se do chrámu a odpustit si vymoženosti dnešního světa. Naopak. Merano by se klidně dalo označit za hlavní město spa kultury. Resortů zaměřujících se na tyto služby jsou tu mraky. Přímo na kolonádě v centru města najdete hotel Terme, který má úžasné spa na střeše, vlastní rozlehlou zahradu a ještě velké, veřejnosti přístupné wellness centrum s několika vnitřními i venkovními bazény. Navazuje na letitou lázeňskou tradici Merana, ovšem v moderním pojetí. Sílu z termálních pramenů, čerstvého vzduchu a příjemného klimatu sem jezdila čerpat i císařovna Sissi, proto tu na její odkaz budete často narážet.

Foto: archiv Harper's Bazaar

Chcete-li se ubytovat trochu stranou města, zkuste boutique hotel Miramonti s nádherným výhledem na vrcholky hor a do údolí. Jeho majitel miluje skandinávský styl, a tak jde o velmi jemnou a čistou podobu luxusu. Celému hotelu vévodí dřevo, jen sauna tyčící se nad objektem je z tmavého skla a vypadá spíše jako zrcadlo, v němž se odráží okolní příroda a kabina tak nenarušuje krajinu.

Vily Bergvillen, foto: archiv Harper's Bazaar

Jako doma

Jen o kousek dál, na druhé straně stejného kopce, se rozkládá pětihvězdičkový hotel Chalet Mirabell, který kromě klasických pokojů nabízí ještě jednu výhodu – čtyři vily Bergvillen by Mirabell stranou celého resortu, které si můžete pronajmout jen sami pro sebe. Kromě několika ložnic, kuchyně (vařit nemusíte, místní restaurace se o vás postará), obýváku s krbem, ukrývají také vlastní saunu a bazén. U něj je i gril a hotel vám zajistí to nejlepší maso, takže na party u bazénu jako dělané. Na druhé straně, pokud sem přijedete kvůli osvěžení duše i těla, místo grilu a vlastní vinotéky využijte spíš lekce jógy. Nebo se můžete vydat dál do kopce, kde nad těmito vilami bydlí hned čtyři rozkošné lamy, a když budete chtít, jejich chovatel vás s nimi vezme na procházku po okolí. Vést si svoji lamu a po cestě ji krmit pampeliškami funguje jako zázračný elixír na psychiku snad ještě lépe než canisterapie.

Čtěte dál