Iris van Herpen navrhla avantgardní baletní kostýmy z budoucnosti

Návrhářku, která ráda pracuje metodou 3D tisku, oslovil ke spolupráci Nizozemský národní balet. Společně vytvořili projekt Biomimicry o propojení člověka s přírodou.

Foto: Valentine Bouqet

Návrhářka Iris van Herpen patří na módní scéně k nejoriginálnějším tvůrcům. Její haute couture tvorba je plná organických tvarů, ráda pracuje s metodou 3D tisku a různými technikami potisků. Právě tuto designérku oslovil Nizozemský národní balet pro svůj projekt jménem Biomimicry, který oslavuje propojení člověka s přírodou. 

Vzniklo tak několik snových modelů, které ožily v krátkém videu v choreografii Juanja Arquése. Na kouzlu šatům přidávají ještě půvaby tanečnice Jing Jing Mao, která pochází z Číny, ale s nizozemským baletním souborem tančí již deset let. 


Není to poprvé, co Nizozemský národní balet spojil síly s módním návrhářem. Již dříve ke spolupráci oslovil například duo Victor & Rolf, které pro tanečnice navrhlo speciální hranaté baletní sukně, či denimovou značku G-Star, s níž během pandemie natočila video propagující dodržování bezpečného odstupu nazvané Safe Distance Ballet. Na výsledek spolupráce s Iris van Herpen zachycený v pohybu se podívejte v následujícím videu.

Čtěte dál