Inovativní materiály vládnou módě aneb o kabelkách vyrobených z mycelia

Výroba oblečení ovlivňuje životní prostředí, a to i volbou využívaných materiálů. Už nějakou dobu se na trhu začínají objevovat různé alternativy, které mají zajistit větší udržitelnost a vstřícnost vůči naší planetě. K jednomu se začínají uchylovat i luxusní značky. Znáte již novinku jménem mycelium?

Foto: archiv Instagramu @stellamccartney

Každý z nás může k udržitelnosti a lepšímu životu přispět mnoha věcmi. Jednou z nich je rozhodně „rozumnější“ nakupování a přemýšlení nad tím, co opravdu unosíme, případně recyklování a opravování našich starých kousků. Doba jde kupředu a čím dál tím více značek začíná využívat eco-friendly materiály. Na rozdíl od běžně používaných syntetických tkanin na bázi ropy, jako jsou například polyester, polyuretan nebo nylon, inovativní materiály neznečišťují životní prostředí mikro částicemi a výrobci textilií pracují za humánních podmínek. Mnoho alternativních materiálů se navíc svými vlastnostmi již vyrovná „originálu“. Například materiál z listů ananasu věrně připomíná kůži. K nejvíce používaným „sustainable“ materiálům aktuálně patří například vlna, len či lyocell. To ale není zdaleka vše. 

Znáte poslední novinku - mycelium?

Jedním z nejnovějších materiálů je takzvané mycelium, jinak též známé jako podhoubí. Momentálně je na trhu několik start-upů, které se za pomoci vědců a designerů snaží vyrobit co nejpříjemnější a nejlépe použitelný materiál. Materiál je netoxický, veganský, voděodolný, ohnivzdorný, s možností obarvit ho na jakoukoliv barvu. Další výhodou je, že je skvělý i pro lidi s citlivou kůží.

Navíc, na rozdíl například od bavlny, která je náročná na pěstování co se půdy, spotřeby vody a použitých chemikálií týče, je mycelium skvělou alternativou, jelikož se veškerý materiál většinou tvoří přímo v jednom jediném kroku – při fermentaci. Celý proces pěstování v laboratoři trvá pouhé 3-4 týdny. Vlastnosti mycelia jsou srovnatelné například s vlastnostmi kůže nebo plastu a je tedy pravděpodobné, že by nový materiál mohl nahradit syntetická vlákna.

Foto: archiv Instagramu @mycoworks

Zn. osvědčeno

Dokonce už i high-end značky začínají do „kůže z hub“ investovat. V březnu 2021 oznámila francouzská značka Hermès exkluzivní spolupráci se start-upem MycoWorks, který se věnuje právě produkci mycelia používaného pro módní průmysl a v rámci této kolaborace už stihli vytvořit „napodobeninu“ klasické kožené Victoria Bag.

Také Stella McCartney oznámila launch produktů, které budou obsahovat právě tento nový materiál. Podle všeho by se v nejbližší době měli připojit i velikáni jako jsou Adidas nebo skupina Kering, která vlastní značky jako Gucci, Saint Laurent nebo Bottega Veneta.

Čtěte dál