Ilustrátorka Tereza Booth: Jak les funguje na psychiku

Ilustrátorka dětských knih Tereza Booth teď rámci svého projektu Piňata pořádá workshopy pro děti, přednáší na školách a snaží se dětem přiblížit literaturu tak, aby rády četly.

V roce 1919 získaly Češky volební právo. Harper’s Bazaar při příležitosti výročí požádal deset umělkyň, aby po svém ztvárnily výjimečné Češky, které zásadním způsobem přispěly k rovnoprávnějšímu a důstojnějšímu postavení žen u nás. Nechte se inspirovat hrdinkami od bájné Vlasty přes Františku Plamínkovou po Věru Chytilovou.

Z uměleckých děl vznikla limitovaná kolekce triček. Jejich prodejem chceme pomoci matkám v azylových domech při projektu Made By Nadace Terezy Maxové dětem.

#volime100let #bazaarvoice

Přečtěte si rozhovor s Terezou Booth, která ztvárnila Toyen.

Triko s její koláží, které je v prodeji od 20.2., vzniklo díky podpoře Bombus Natural Energy.

Foto: Matúš Tóth

Co byste ve své životní cestě vypíchla za mezníky?

Zásadní byl můj odjezd do Anglie. Pracovala jsem pro cateringovou firmu, objížděli jsme festivaly a pak jsem se přihlásila do londýnské Central Saint Martins College of Art and Design na obor ilustrace. V Anglii můžete studovat, co chcete, nikdo nehodnotí váš talent, ale podpoří ve vašem snu. Po několika letech jsem se z Londýna vrátila do Česka, to už jsem měla syna. Chtěla jsem zúročit svou lásku ke knihám a otevřela si knihkupectví s dětskou literaturou Pinwheels. Loni jsem ho bohužel musela z osobních důvodů zavřít. Loňský rok byl v mnohém přelomový. Jako když mi život někdo nahází do krabice a pořádně s ní zatřese, nic nezůstalo na svém místě, vydrželo jen to, co je silné a smysluplné. A tak letos začínám od nuly. Je to zvláštní čas, ale těším se na všechno, co přijde. 

Jak na tom je vaše kreativita?

V minulém roce byla na nule, ale teď mi stačí slyšet jedno slovo a ve mě se už začnou odehrávat příběhy. Až se musím brzdit, v nepřeberném množství nápadů musím pečlivě vybírat. I proto jsem si řekla, že se tenhle rok zaměřím na tři věci, které chci udělat pořádně. Jednou z nich je dětský čtenářský klub. 

Jaký je váš styl? 

Jsem se vším hned hotová, ráda řeším věci jednoduše. Ale někdy dělám linku po lince a zaměřuji se na detail. Loni jsem dělala leporelo s lesem a s houbami. Byla to pro mě terapie, dělala jsem čárku po čárce tenkým fixem, vykreslovala jsem každý milimetr… Tenhle můj malovaný les byl jako psychoterapie. 

Toyen podle Terezy Booth: 

„Toyen často malovala erotická témata. Je můj totální opak! Pro mě je intimita velmi osobní a nemám ráda vulgaritu. I proto pro mě byla Toyen hlavně výzva. Byla rebel. To já jsem spíš punk.”

Čtěte dál