Ilustrátorka Ilona Polanski: Kreativita je sval

Ilustrátorka Ilona Polanski vytvořila jednu z limitovaných uměleckých obálek dubnového Harper's Bazaaru inspirovanou Toyen. Jaký je příběh autorské ilustrace a jak se jí tvoří ve dvojici?

Foto: archiv Ilony Polanski

Ilona Polanski tvoří polovinu dua Tomski & Polanski. Jejich specifický styl ilustrací si vybírají velké značky, objevují se v reklamách nebo na plakátech, čím dál častěji i na obálkách knih. A i když převažuje práce ve dvojici, občas si ráda udělá něco sólo.

Jaká je obálka Harper’s Bazaaru ve vašem pojetí?

V popředí žena, silná a výrazná, vychází z mého oblíbeného motivu mystického golema. Vrhá stín – siluetu muže. Náš stín je součástí každého z nás, stín vrháme všichni. Tak jako je v každé z nás kousek mužského elementu. Toyen tu hranici překračovala i vizuálně – oblečená, učesaná a mluvící v mužském nebo ženském rodě.

Jak u vás probíhá tvůrčí práce?

Dříve jsem hodně skicovala, po letech kreslení si troufám skicovat rovnou na tabletu. Ze začátku hodně promazávám, překresluji, vypadá to vše hrozně pomateně a zběsile, ale většinou to má happy end. Nejzajímavější část je hledání tvarů a obsahu.

Co pro vás znamená tvořivost?

Základní zvídavost, touhu tvořit v sobě máme všichni. Pak už jde o určitý trénink. Kreativita je sval, který můžete posílit. Když pilně posilujete, budete v tom dobří, a když jste v něčem dobří, tak vás to na tuty začne bavit a vyplavuje se hormon štěstí. A na tom se můžete stát závislí. Já jsem na kreslení závislá. Když začínám skicovat, jsem pokaždé hrozně zvědavá, co ze mě vypadne.

Jaký byl pro vás rok 2020?

Hodně času jsem trávila na chalupě v Jizerských horách, vytvořila jsem si tam malý ateliér. Byl to šťastný rok, narodila se mi dcera, takže jsem teď hrozně zamilovaná.

Foto: archiv Harper's Bazaar

Kdo je vaším nejdůležitějším kritikem? 

Já sama sobě. Někdy vedu vnitřní hádky. A pak můj kreslící parťák Lukáš.

Ano, tvoříte ve dvojici s Lukášem Tomkem. Jaká je největší výhoda vaší spolupráce?

Ženský a mužský element a to i k přístupu k práci. Já někdy výsledek hrozně prožívám, dělám více variant, Lukáš je přímočařejší, má v hlavě jasný plán, představu o výsledku a toho se drží. 

Měli jste někdy nějakou krizi?

Nevzpomínám si na krizi, natož hádky, jsme oba hrozní pacifisti. Naopak jsme se během roku 2020 viděli tak málo - možná máme teď spíš potkávací krizi!

Jak dlouho trvalo, než jste se jako ilustrátorka usadila?

Rukopis nebo styl si našla moje hlava a ruka. Kreslím, tak jak mi je to komfortní a tak, aby mě to bavilo. Kreslit každý den vás prostě musí bavit, jinak by to omrzelo vás i diváky. Mluvit o sobě jako o ilustrátorce jsem začala asi před deseti lety, kdy jsme se s Lukášem rozhodli čistě jen kreslením živit. Byl to velký krok do neznáma a ze začátku celkem dřina.

Patříte mezi nejvytíženější ilustrátory. Máte vůbec čas na volnou tvorbu?

Převažují zakázky. Každý rok si dávám předsevzetí, že se budu více věnovat volné tvorbě. A na konci roku si slibuji, že to bude příští rok lepší. Abychom se s parťákem hecli, vytvořili jsme e-shop. Volnou tvorbu tam prodáváme v podobě plakátů, maleb, pexes a jiných drobností, které jsme začali kreslit nejdříve pro sebe a kamarády a teď si je objednávají lidé z různých koutů světa. 

Čtěte dál