Ilustrátorka Barbora Balgová: Madonna a babička jsou mými vzory

Ilustrátorku Barboru Balgovou baví zachycovat ženský svět. Se všemi marnivostmi, které k němu patří. S gustem vytvořila i portrét výjimečné první dámy.

V roce 1919 získaly Češky volební právo. Harper’s Bazaar při příležitosti výročí požádal deset umělkyň, aby po svém ztvárnily výjimečné Češky, které zásadním způsobem přispěly k rovnoprávnějšímu a důstojnějšímu postavení žen u nás. Nechte se inspirovat hrdinkami od bájné Vlasty přes Františku Plamínkovou po Věru Chytilovou.

Z uměleckých děl vznikla limitovaná kolekce triček. Jejich prodejem chceme pomoci matkám v azylových domech při projektu Made By Nadace Terezy Maxové dětem.

#volime100let #bazaarvoice

Triko s její ilustrací, které bude v prodeji od 20.2., vzniklo díky podpoře L'Oréal Paris.

Přečtěte si rozhovor s Barborou Balgovou, která ztvárnila Olgu Havlovou.

Foto: Matúš Tóth

Jak jste ztvárnila Olgu Havlovou? 

Moje Olga je divoká. Byla drzá, nebála se říct svůj názor. Nechtěla hrát žádné role. A snídala kafe a cigára. Na svůj obraz jsem si dovolila uplatnit uměleckou licenci, Olga totiž na jedné ruce neměla čtyři prsty, defekt schovávala. Ale já jsem ji chtěla zobrazit v póze ve smyslu „jen já a můj svět“. 

Co je na ilustracích nejtěžší? 

Zachytit osobnost, nejen vytvořit portrét. Můj styl je někdy až moc drzý a klienti mě pak trochu cenzurují. Mám ráda nahotu a vtip. Neustále zkoumám lidi, třeba v tramvaji. Baví mě sledovat detaily tváře, všímám si, jak má někdo tvarované obočí, víčka nebo nos. Někdy na dotyčného doslova zírám.

Kdo vás inspiruje tím, jaký je? 

Maminka s babičkou! A pak asi Madonna ve své drzosti a průbojnosti. Inspirují mě všichni, kdo se snaží nezakrnět a pohybují se směrem dopředu. 

Co byste ve své kariéře vypíchla za mezníky? 

To, že jsem si uvědomila, že můžu dělat, co mě baví a můžu v tom být dobrá. Nikdy jsem neměla žádný kariérní cíl. Vlastně jsem se vždycky chtěla hlavně vdát, jak jsem byla ovlivněná maloměstskými svázanými představami. Když jsem se o to víc ponořila do svého největšího hobby - do ilustrace, začaly přicházet zakázky. Třeba s těmi dalšími přijde i úspěch… V tuhle chvíli bych vypíchla práci pro Becherovku a taky možnost ilustrovat knihu Bez jablka. A teď hledám svůj další cíl. Jestli to bude další výstava po čtyřech letech? Uvidíme. 

Podívejte se na video ze zákulisí z focení.

Čtěte dál