Ilustrátorka Andrea Tachezy: Odlehčení na obalu detektivky

Nejčastěji ilustruje knihy pro děti, například její Dům číslo 226 patří mezi nejkrásnější české publikace. „V dětských ilustracích musí být vždy něco milého, až roztomilého,” říká výtvarnice, která tak vítá každou možnost, kdy si může od dětského světa odpočinout.

V roce 1919 získaly Češky volební právo. Harper’s Bazaar při příležitosti výročí požádal deset umělkyň, aby po svém ztvárnily výjimečné Češky, které zásadním způsobem přispěly k rovnoprávnějšímu a důstojnějšímu postavení žen u nás. Nechte se inspirovat hrdinkami od bájné Vlasty přes Františku Plamínkovou po Věru Chytilovou.

Z uměleckých děl vznikla limitovaná kolekce triček. Jejich prodejem chceme pomoci matkám v azylových domech při projektu Made By Nadace Terezy Maxové dětem.

#volime100let #bazaarvoice

Přečtěte si rozhovor s Andreou Tachezy, která ztvárnila Františku Plamínkovou.

Triko s jejím dílem, které je v prodeji od 20.2., vzniklo díky podpoře Luxor.

Foto: Matúš Tóth

Kdy jste si naposledy odpočinula od dětských témat? 

Nedávno jsem si moc užila ilustraci přebalu detektivky, kde měla být lebka. Pravidelně si odpočinu u volné tvorby. Ale moc času mi na ní nezbývá. 

Jak tvoříte? 

Když ilustruji knihy, po přečtení si vyznačím aspoň dvě místa, která si zaslouží ilustrace. Pořád s sebou nosím jeden i více notýsků - tedy spíš více, a pak se divím, proč mám tak těžkou kabelku - a do nich si kreslím a připravuji malé skici. 

Vyhovuje mi papír, i když jsem zkoušela i ilustraci na počítači. Materiál mi chyběl, navíc hodně kombinuji všemožné techniky. Miluju staré papíry, různé výstřižky, knihy z antikvariátu. Mám svůj archiv, který před každou prací musím prohrabat a najít ten nejvhodnější kousek. Je to trochu detektivní práce.

Takže schraňujete všechno možné s myšlenkou, že se to může ještě hodit?

Ano, i když občas s nelibosti svého okolí. 

Jaké překvapivé poklady máte ve svém archivu? 

Mám smlouvy o koupi domu z roku 1890. A dopisy, které psal tatínek dceři z vězení v roce 1948, to je hrozně smutné čtení. Ale tohle jsou věci, které asi nemůžu nikdy použít. Poklad na zpracování je z půdy jednoho domu. Sešitek s recepty a balík svázaných časopisů Ahoj. 

Na čem zrovna pracujete? 

Právě jsem odevzdala obálku knihy pro dospělé! A mám rozpracované ilustrace ke knize T.Haugena Zeppelin, pro starší děti. A průběžně se snažím tvořit a doplňovat nové věci do eshopu.

V projektu Harper’s Bazaaru jste si vybrala Františku Plamínkovou. Proč? 

Měla plamen nejen ve jméně, ale i v srdci. Byla neuvěřitelně statečná, neúnavně bojovala za práva žen. Pro své dílo jsem použila fragment ze své staré grafiky, našla jsem známku z doby, kdy žila, a nechybí v něm ani výňatek z právnického časopisu. Jsou to drobnosti, kterých si možná běžně nevšimnete, ale já jsem ráda, že mé dílo nese skryté souvislosti. 

Čtěte dál