I první krok se počítá

Čím dál více i velké módní značky a řetězce reagují na udržitelné kolekce. Snaží se být více transparentnější, především šetrnější k naší planetě a přichází s inovativními a ekologickými materiály. Je to jen trend, nebo nová doba módního průmyslu?

S příchodem jara a nových kolekcí jsme zaznamenali #sustainable novinky u několika známých brandů. Obstojí i tyto firmy, nebo je to jen snaha najít nové zákazníky a jít s trendem? My pevně věříme, že ne. 

Malé změny, velký dopad. Zalando

Společnost Zalando představila začátkem roku exluzivní capsulovou kolekci. Devět skandinávských značek, které jsou obecně považované za vůdčí jména v oblasti udržitelné módy, bylo postaveno před výzvu dát dohromady soudržnou, uvědomělou kolekci, která ovšem nesleví na designu ani kvalitě. Kolekce plynule navazuje na první udržitelnou kampaň společnosti Zalando a na říjnové zveřejnění jejich nové strategie udržitelnosti na rok 2023 nazvané do.MORE. Součástí strategie do.MORE bylo i uznání, že společnost sama je součástí problému a nyní se chce podílet na jeho řešení.

Za české ambasadorky si vybrali influencerky Moniku Marešovou a Teri Hodanovou. 

Foto: Archiv značky Zalando

Prémiová udržitelná kolekce Reserved

Dokonalá kombinace tradičního řemesla a moderních technologií, konkrétně tkaniny, které jsou vyráběny podle konceptu udržitelné módy. Design značky a kolekce Reserved je inspirován přírodou. Při výrobě oděvů byly použity pouze materiály prvotřídní kvality, jako je hedvábí, vlna (měkká na dotek i merino vlna), organická bavlna a recyklovaná bavlna. Designéři této značky se mimo jiné rozhodli pro Lyocell-Tencel ™, který je odolný, prodyšný a ideální pro alergiky, Lenzing ™ EcoVero ™, měkký Lenzing Modal® a recyklovaný polyester.

Foto: Archiv značky Reserved

Zelená kolekce Intimissimi

Kolekce spodního prádla je vyrobena z recyklovaných surovin a ekologicky udržitelných látek. Jejich zákazníci se stále více zajímají o původ látek, které nosí každý den, proto veškeré látky použité v Green collection mají garantovaný původ a jsou certifikované. Mezi recyklovanými ekologicky udržitelnými látkami najdete tyto: krajka od Qnova, hedvábí od Tencel, modal od Bluesign a bambus vyrobený z obnovitelných a udržitelných zdrojů dřeva.

Intimissimi se snaží dělat i dlouhodobější kroky a minimalizovat dopad na životní prostředí. Například také nabízí způsob, jak podpořit ochranu životního prostředí ve spolupráci s Treedom, jedinou online platformou na světě, která umožňuje na dálku zasadit strom a sledovat jeho životní cyklus online. 

Foto: Archiv značky Intimissimi

Nová kolekce Earthwise od Toms

Kolekce myslí na udržitelnou budoucnost a v podkategoriích najdete řadu ''Plant dye'', pastelové odstíny bot, při jejichž výrobě se využívají procesy barvení, které jsou ekologické a šetrné.  

''Repreve'' se označuje řada espadrilek, jejichž vysoce kvalitní materiál je získaný procesem recyklace plastových lahví. Plastové lahve jsou nasekány a přetaveny do malých plastových kuliček, ze kterých se dalšími tavícími procesy extruduje speciální recyklované vlákno, sloužící k výrobě výsledného materiálu, který je překvapivě měkký a lehký.

Foto: archiv značky

Čtěte dál