Home Office aneb Jak pracovat z domova

Aby práce byla i zábava.

Foto: Shutterstock

Je to trend posledních let, že lidé pracují z domova. Jistě, má to spoustu výhod. Klid na práci. Silný wi-fi signál. Jistotu, že vám nikdo nevezme hrnek na kávu. Přesto... chce to velkou míru sebekázně, aby jste obstály. Ostatně uvědomte si, kolik toho uděláte o víkendu. Ranní sport, káva, jedno dvě míchaná vajíčka, pak kouknout na Facebook, zjistit jestli naskladnili vaše vyhlídnuté heels a jsou tři odpoledne. Jo, to si můžete dovolit o víkendu. Ale přes týden někdo musí vydělávat.

 

Žádný pyžámkový den

Dny strávené v pyžamu byly přípustné, když vám bylo šest, bolela vás ouška a mohly jste ležet s v posteli a dívat se na animované seriály. Teď jste ale dospělé, samostatné ženy a máte pracovat. Věřte, že pyžamo vás k milionům ani správnému pracovnímu zapálení neposune. Takže to chce spodní prádlo, kalhoty a tričko. Ok – fashion oversized svetr je taky přípustný. Nemusíte vytahovat kostýmek nebo šaty, ale chovejte se jako byste skutečně šly do práce. Nevynechejte nic od ranní sprchy, přes použití hřebenu, po ústní vodu.

 

Dodržujte pracovní dobu

Žádné vyspávání do oběda a pak úřadování do čtyř ráno. Tím se jen dobrovolně přivodíte jet lag. Jistě, má to svoje výhody, být pánem svého času. Přesto tenhle převrácený biorytmus je poněkud schizofrenní a je otázkou času, jak dlouho ho udržíte pod kontrolou. Snažte si nastavit podobnou pracovní dobu (a morálku), kterou byste měly v jakémkoliv byznys centru. Jistě, současně využívejte výhod, jaké práce z domu dává. Třeba půlhodinový spánek po obědě. Uvidíte, jak prospěšných těchto třicet minut je. Přetnete případný stres a organismus pookřeje.

 

Čistá pracovní plocha

Laptop, diář, hrnek s kávou a mobil jsou jediné přípustné rekvizity na vašem stole. Plus propriety, které nutně potřebujete k vaší práci. Cokoliv navíc, co odvádí vaší pozornost a soustředění jinam, je špatně. Včetně posledního výtisku Harper's Bazaar!

 

Zábava až po

Čistotu udržte nejen na stole ale i na ploše laptopu. Žádný Facebook, žádný Instagram, Twitter, ani LinkedIn nejsou přípustné. Projíždění aktualizací profilů vašich známých se do práce prostě nepočítá. Stejně jako čistění klávesnice, přerovnávání sbírky LP nebo praní kosmetický štětců.

 

Organizujte (se)

Večer před spaním si do diáře nebo na denní list napište všechno, co chcete druhý den stihnout. Poznámky, agendu k vyřízení, kontakty. Další den mějte seznam neustále při ruce a kontrolujte, zda se ho držíte, co z něj vypadlo a proč, případně co na něj přibylo. Stanovujte si termíny a cíle. Současně se odměňujte. Splňte vámi stanovený úkol a za odměnu, si naplánujte třeba oběd s kamarádkou. Chtěly jste být svou vlastní šéfovou? Tak se nebojte být na sebe tvrdé!

 

Vypadněte ven

To že pracujete z domu z vás nedělá Annu Frankovou. Nejste Sally Field a život je vaše volba. Sbalte laptop i svoje myšlenky a vypadněte ven. Do kavárny, na oběd, obujte tenisky a dejte si lehkou trať přes park. Udělejte si ten pracovní den pestřejší. Vždyť proto pracujete doma!

Čtěte dál