Harper's Bazaar - leden 2020

Lednové vydání představuje šéfredaktorka Nora Grundová.

Foto: Sofia Sanchez & Mauro Mongiello

Milé čtenářky,

vítejte v novém roce, který má být podle všeho rokem změny. Ta je jedinou skutečnou jistotou. Můžete mít v posledních měsících dojem, že se svět kolem vás roztočil do divoké spirály, všechno je neuchopitelné, nepochopitelné...

Na mě to má vliv dříve nemyslitelný. Všechno je kolem mě ve vzduchu. Začala jsem například stěhovat po bytě nábytek. Gauč, který se dříve nehnul z místa snad staletí, teď na jednom místě nevydrží víc než dva měsíce. I láska přichází mnohem rychleji, snáz a lehčeji. Lidé se změny bojí, jako by byla automaticky spojena s rozpadem, zkázou, ztrátou. Ona tedy často je, ale... Traumatizující je jen tehdy, když ji odmítáme. Lidé se naštěstí umějí na změny adaptovat, i když je u toho všechno bolí. Pěkně o tom napsal Thomas Friedman v knize Thank You for Being Late.

Přizpůsobit se umíme v podstatě čemukoli, problém je, že tři věci kolem nás se mění ještě svižněji než naše schopnost adaptace. Technologie, trh a klimatická změna. Jak Friedman říká, od roku 2007 začal software „požírat svět“. Lidé přitom také zrychlili. Na změny, které do sebe muselo absorbovat několik generací, si dnes zvykáme deset až patnáct let. Jenže co s tím, když zásadní technologické vývojové skoky se odehrávají co pět let?

A zde se vám mohou hodit moje skromné hraběcí rady: Vždycky když se začnete bát, řekněte si, že je to jen jedna z dalších tisícovek, které se vám stanou, a ani ta není konečná. Nespojujte své ego s ničím, co je dočasné, jako je práce, kariéra, koníček, postavení ve skupině... Když se něco změní, nevezme si to vaše ego s sebou. Dělejte všechno jemně, volně, lehce. V podstatě extrémně jen milujte. A v každé situaci se uvelebte jen tak, abyste byli šťastni.

Dobrým testem, jak říká vztahová expertka Vendula Kociánová, je otázka, kterou rychle zjistíte, jak jste na tom: Chcete, abyste tak, jak žijete, žili až do konce života? Jestli ano, pak jste šťastni, i kdybyste si to nemysleli. A hlavně se nebojte.

Přeji vám silný a šťastný nový rok plný dobrých změn,

Nora Grundová, šéfredaktorka

Foto: Sofia Sanchez & Mauro Mongiello

Lednový Harper's Bazaar je v prodeji od 12. prosince.

Čtěte dál