Hana Frišonsová: Tvůrce dodá modelu osobitost a srdce

Na nadcházející Mercedes-Benz Prague Fashion Week se těší také návrhářka Hana Frišonsová. Ta se nám svěřila s tím, co od kolekce můžeme očekávat, jak ji poznamenaly události tohoto roku a jaký je její pohled na budoucnost módního průmyslu.

Foto: archiv Hana Frisonsová

Jakým způsobem vás poznamenaly letošní světové události - myslíte si, že vás to přimělo přemýšlet jinak, změnit koncept, nebo vám to třeba naopak dodalo více kreativity?

Bylo to hodně zvláštní období. Nejprve zrušení Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku, kde jsem měla prezentovat novou kolekci, pak nedávalo smysl dodělávat kolekci, a místo toho jsem šila roušky. Když se začala omezení uvolňovat, tak jsem šila více praktické oblečení na každodenní nošení, jako jsou košile a šaty. Poslední týdny jsem se vrátila k rozpracované kolekci a už jen intenzivně připravuji přehlídku, která bude začátkem září. Bylo to tedy poměrně intenzivní období a v různých vlnách aktivní nebo naopak neproduktivní. Docela jsem ráda, že mohu zase volně tvořit a pracovat.

Minimalismus, praktičnost, unikátní printy vlastní výroby, dekonstrukce a upcyklace. Vaše oblečení je variabilní, velikostně, věkově a genderově univerzální. Zaujalo mě to, že vše vyrábíte po jednom kusu, a tudíž je každá položka unikátní. Myslíte si, že se tento druh výroby v budoucnu stane standardem?

Téměř každý oděv šiji od nuly sama, takže je prostor na úpravy – v konfekci takto upravovat střihy na míru nelze. Mám některé produkty, které v podstatě opakuji, pouze upravuji délku, šířku apod. U zákazníků je pak znát, že vlastně každá varianta funguje trochu jinak, i podle typu postavy. Konfekční míry má vlastně málokdo a nemá podle mne smysl se snažit dělat každý oděv pouze v konfekčních velikostech. Na každého se prostě hodí něco jiného a snažím se s tím pracovat a kombinovat s vlastním stylem. Nemá pro mne smysl konkurovat konfekci a dělat velké série apod. Menší produkce je udržitelnější, vzniká méně odpadu a mám kompletní výrobu pod kontrolou.

Foto: archiv Instagram @hanafrisonsova

Na co se můžeme těšit v rámci vaší přehlídky na MBPFW?

Nová kolekce bude více barevná než moje kolekce v minulých sezónách. Není zde téměř žádná černá, a většina materiálů má celoplošný potisk, na kterém jsem spolupracovala s umělkyní a ilustrátorkou Evou Macekovou. Název kolekce je HYBRID, to bylo moje téma od začátku.

Na které přehlídky svých kolegů se těšíte vy?

Sleduji průběžně všechny, ráda se nechám překvapit. Uvidím, co stihnu navštívit. Když něco nestihnu, tak se podívám alespoň na fotky.

Celý svět se pomalu vzpamatovává z důsledků pandemie. Jakým směrem si myslíte, že bychom mohli přispět v rámci módy, a posunout MBPFW my?

Myslím, že autorská móda je stále velmi nedostupná – ať už způsobem prodeje tak i cenově a časově. Bylo by skvělé prolomit tuto bariéru, aby se lidé nebáli experimentovat a našli si oblíbené designéry, s kterými si vytvoří osobitý styl, ve kterém se budou cítit dobře. Určitě je dobré se zajímat o způsob výroby a použité materiály. V době pandemie bylo velmi znát jak lokální designéři a švadlenky pracují na rouškách a dalších potřebách, a že většina opravdu tvrdě pracuje. Lokální výroba je celkově dražší než konfekce bez tváře. Ale právě i ten tvůrce tomu dodá tu osobitost a srdce – a pak je vlastně hodnota i v této emotivní rovině. Postupně se to myslím zlepšuje a více lidí se zajímá o lokální módu i díky MBPFW a médiím.

Foto: archiv Instagram @hanafrisonsova

Čtěte dál