Grandiózní Labutí jezero čeká premiéra

Legendární titul, jenž je synonymem slova balet.

Velmi významnou událostí v sezoně 2018/19 bude pro baletní soubor Národního divadla Brno obnovená premiéra Čajkovského nesmrtelného titulu a zřejmě i nejslavnějšího baletu vůbec, Labutího jezera. A to na den přesně, kdy bylo Labutí jezero v Brně před sto lety uvedeno poprvé. Inscenace, jejímž autorem je choreograf Robert Strajner, se totiž po dvaceti letech na repertoáru dočká zcela nového výtvarného pojetí.

Kampaň
Foto: Národní divadlo Brno
Kampaň

Autorem kampaně je přední český fotograf Vladimír KIVA Novotný, vítěz prestižního ocenění Czech Press Photo. „Od divadla jsem dostal naprosto volnou ruku. To se často nestává. Pro fotografa je to vlastně splněný sen,“ říká KIVA. Na plakátu je Eriko Wakizono, první sólistka Baletu Národního divadla Brno, stylizovaná do soudobé, fashion verze černé labutě. Styling vytvořil Jiří Hofbauer.

Mimořádná finanční podpora na obnovu inscenací umožnila oslovit renomované výtvarníky a s jejich přispěním umocnit zážitky z legendárního představení. Autorem kostýmů bude Roman Šolc, který se souborem spolupracuje již dvacet let a je jedním z nejvyhledávanějších návrhářů v českém tanečním světě. Scénu vytvoří vynikající britský výtvarník Peter Horne, který se již v Brně uvedl nádhernou scénickou výpravou k baletu Louskáček.

Solisté
Foto: Národní divadlo Brno

Na slavnostní premiéře 19. února 2019, se v roli Odetty/Odilie představí Martina Arduino, první sólistka milánské La Scaly, a v roli prince Siegfrieda Maxim Čaščegorov, bývalý první sólista Bavorského státního baletu a hostující umělec Baletu NdB.

Labutí jezero je jedno z nejhranějších novoromantických děl. Čajkovskij se inspiroval motivy původní skandinávské legendy o dívce proměněné v labuť k napsání lyrické a melodické hudby, která se stala mistrovským příkladem romantické baletní partitury. Princezna Odetta je zakleta knížetem Rotbartem v labuť a zachránit ji může pouze čistá láska. Princ Siegfried, který jí přísahá věrnost, ji však zradí. Kletba tak zůstává nezlomena, i když Odetta nakonec nešťastnému Siegfriedovi odpouští.

Kostýmy
Foto: Národní divadlo Brno
Kostýmy

Kostýmy vytvořil Roman Šolc. V současné době jeden z nejvyhledávanějších kostýmních výtvarníků. Skvěle využívá svou osobní znalost problematiky tanečních kostýmů, obléká baletní inscenace většiny českých divadel, přestože těžiště jeho práce je v současnosti v oblasti muzikálových produkcí.

Labutí jezero je obdivováno jak generacemi diváků, tak i interpretů, kteří se snaží ctižádostivě vyrovnat s obtížným úkolem náročné baletní techniky. Tento titul, který divadlo uvádí v tradiční choreografické koncepci Mariuse Petipy a Lva Ivanova, nastudoval s brněnským baletem významný dlouholetý baletní mistr milánské La Scaly, Robert Strajner. Zvýraznil dějovou linii příběhu a dal dílu režijní logiku. Svým akcentováním čistoty formy a stylu pak brněnská inscenace navazuje na odkaz Petipy a Ivanova a osobou choreografa je obohacena i o západoevropskou tradici.

Scéna
Foto: Národní divadlo Brno

Obnovená premiéra Labutího jezera přinese do Janáčkova divadla zpět legendární titul v nové pohádkové výpravě Petera Horneho.

Premiéra nového nastudování Labutího jezera se koná 19. února 2019 v Janáčkově divadle v Brně. Vstupenky koupíte na webových stránkách divadla.

Čtěte dál